Asie Cestovani

Rychlý výlet do Kuala Lumpur

April 06, 2014Epic Betch Kristýna

ENGLISH VERSION IS COMING SOON!

Tento měsíc jsem měla naplánováný výlet do Kambodži a Laosu a dovolenou na thajském ostrově Koh Samui a Phi Phi Island.

V Kambodže jsem už byla a opravdu se mi tam teď znovu nechtělo. Potřebovala jsem ale razítko do pasu a kambodžská hranice byla nejblíže a v Laosu je nejbližší ambasáda, na kterou jsem také potřebovala. Tak jsem se s faktem, že budu sama cestovat po pochybných hotelech, tak nějak smířila. Na poslední chvíli jsme se ale rozhodli, že bychom mohli letět do Malajsie na rychlý výlet a jít na ambasádu tam.


Napřed jsme chtěli do přímořského George Town v Panagnu. Kvůli nedostupnosti last minute letenek jsme se ale nakonec rozhodli pro hlavní město Malajsie - Kuala Lumpur. Od chvíle rozhodnutí do času odletu bylo pouze 4-5 hodin, takže jsme se bleskově zabalili, zabookovali hotel a už jsme vyrazili na letiště.


Přítel neumí téměř vůbec česky. Jen pár slovíček které pochytil... Jedno z jeho nejoblíbenějších slov je "lumpíku". Takže podle něj neletíme do Kuala Lumpur, ale do "Kuala Lumpíku" a nutí mě navzat tento článek také tak... :D myslím, že tentokrát lumpíkovi odolám.


Letěli jsme s Air Asia. Air Asia je nízkonákladová společnost, ale jejich služby jsou na krátké lety skvělé. Rozhodně se nedají srovnávat s evropskými nízkonákladovkami jako je Easy Jet nebo Wizz Air. Air Asia je cenově podobná, ale služby nabízí mnohem lepší:).Samozřejmě Air Asia dělá to, co dělají všechny nízkonákladovky - pokud nekliknete na políčko "nechci speciální pojištění za 1.500,-, nechci kufr navíc za 2.000,-, nechci speciální jídlo za 700,- navíc", tak Vám tyhle super "extra" nenávratně naúčtují navíc.


Let z Bangkoku do Kuala Lumpur trval pouze dvě hodiny. V Kuala Lumpur jsou dvě letiště, jedno je pro vnitrostátní a nízkonákladové lety a potom mají větší hlavní letiště.

Nízkonákladové letiště bylo....jak to jen říct....trošku jiné :D. Například obchody uvtitř byly obchody co v Asii běžně vidíte na ulicích a trzích a ne uprostřed letiště. Z venkovní strany jsou ale mezinárodní kavárny jako Starbucks a Coffee Bean.


Z tohoto letiště je to téměř hodina cesty do centra Kuala Lumpur.


Pokud přiletíte do Malajsie letadlem, dostanete 60 denní vízum zdarma rovnou na letišti.


Kuala Lumpur je často označováno zkratkou KL. Malajsie je muslimská země. A je to vidět na první pohled. Většina žen má zahalené i vlasy a krk, společně se zbytkem těla.


V taxíku jsou vášnivý líbačky zakázaný :DJedna z mnoha malajských holčiček, která se chtěla vyfotit s "exotickými bělochy" :D


Kuala Lumpur vypadá jako mix Indie, Číny, Singapůru a jihu Thajska. Žije zde spoustu cizinců, kteří už nejsou v Kuala Lumpur cizinci, protože tam žijí po celé generace, ale stále si drží svoje původní tradice (převážně indové).


Zadní uličky v Kuala Lumpur


Protože žiju v Thajsku, mám neustále potřebu s Thajskem srovnávat :). Největším rozdílem pro mě byli právě místní obyvatelé. Je až k neuvěření, jak moc úroveň základního vzdělání změní celou zemi. Jak jsem již párkrát naznačila, thajci jsou svou povahou velmi líní a pro většinu není vzdělání důležité. Anglicky nemluví, nebo pouze velmi málo, popřípadě umí, ale mluvit anglicky nechtějí.

Za to v Kuala Lumpur má každý alespoň základní znalost angličtiny a lidé jsou po většinou rádi, že Vám mohou pomoci, bez toho aby mysleli na to, že jste turista a jak by z Vás dostali peníze.

Pokud jedete v Thajsku taxíkem, taxikář na 99% rozumí anglicky jen pár slov. Netuší kde je Evropa a jeho všeobecné znalosti začínají a končí u Chelsea a Manchester United fotbalových týmů. K mému překvapení i "pouhý" taxikář v Malajsii byl natolik vzdělán, že si rád popovídal o ekonomické situaci v Evropě a USA, nebo o tom, co se právě děje v Rusku. Tohle bylo vážně velké překvapení a nečekala jsem, že rozdíl mezi Bangkokem a Kuala Lumpur bude takhle velký.


V Malajsii je měna Malaysian Ringgit. A mají bankovky od hodnoty pouhých 6,- Kč. Jejich bankovky jsou podobné těm v Austrálii - jsou vyrobené z plastu.
Cenově je Malajsie o trochu dražší než Thajsko. Rozdíl je ale velmi malý a pokud jste zvyklí na evropské ceny, tak téměř neznatelný.

Malajské jídlo je ve světě vyhlášené. V jejich národní kuchyni nenajdete sice nic vepřového (jelikož je Malajsie muslimská země). Malajské jídlo je většinou hodně kořeněné, různá nakládaná grilovaná masa na špejli, kari, kokosová rýže, arašídové a chilli omáčky.Malajské kary s rýžovými nudlemi a tofu

Úžasné hověží saté s rýžovými kostkami, ananasem, okurkou a šalotkou


Malajský zvyk, který je nejspíše ovlivněný velkou indickou komunitou, je jíst bez příborů, rovnou rukou. Většinou se objedná více porcí, které se dají doprostřed stolu a každý uzobává.

Pokud pojedete na týdení dovolenou do asie a nabalíte si sebou řízky a paštiky a za celou dobu neouchutnáte místní kuchyni, tak vážně přicházíte o hodně.

Na druhou stranu často slýchám, jak je ignorantské, když si v Asii raději zajdu do Starbucksu, než abych pila místní tradiční kávu....jedna věc je místní pochutiny ochutnat a věc druhá je se s nimi trápit, i když vám nechutnají. V hodně zemích v Asii je šílený zvyk s Nescafé kávou....

Je běžné, že si v restauraci objednáte kávu, zeptáte se, jaké kávy nabízejí a odpovědí vám bude "Nescafe 2 v 1 a Nescafe 3 v 1 "....a proto jsem vážně ráda, že je Starbucks tak rozplevelený po světě a můžu si dát kafčo, které mi vážně chutná, kdekoliv na světě.

Malajským národním drinkem je mléčný napěnění čaj. Připravuje se tak, že se přelévá z nádoby do nádoby, dokud úplně nenapění. Není to úplně můj "šálek čaje", ale za vyzkoušení to stojí a v Malajsii se prodává na každém rohu :).

Nevím, jestli se to dá nazývat tradicí, ale malajžané rádi pijí kávu z podšálku.


Kuala Lumpur má stejně jako Bangkok novou nadzemku (KTM). Nadzemka má pouze dvě linky.
Rušná ulice a nadzemka KTM


Jedním z nejhezčích zážitků byla návštěva ptačího parku. Je to největší ptačí park na světě, kde ptáci žijí volně. Viděli jsme všechny možné druhy ptáků. Paví rodinky se procházejí po celém parku. Papoušci a další druhy, které ani neznám po jméně, jen tak poletují kolem... Některé druhy jsou v uzavřenějších klecích, kvůli bezpečnosti (pštos, emu atd.) Člověk má pocit, že je uprostřed džungle. 

K ptákům se dostanete opravdu blízko....V parku je stovky volně poletujících ptáků. Čas od času se stane, že nějaký turista dostane plnou palbu exkrementů... Párkrát jsme to měli vážně jen o chlup, ale v uhýbání před padajícími exkrementy  je prý také zábava ptačího parku :D.

Oooooh, hello!


Papoušci Stefana milovali možná ještě víc než malajžanky
Čerstvě vylíhnutý prcek


Ptáci jsou v parku k vidění od vajíčka až po zarámování


Pochovala jsem si zvířátko

Tohle byla komická situace a nemůžu říct, že jsem si to extra užila :D

:D
Když jsme byli uprostřed parku, přivalil se hodinový monzunový déšť. Déšť ale odešel stejně rychle jako přišel a tak jsme si mohli vklidu doprohlídnout zbytek parku a přesunout se na Petronas Twin Towers.

Jak jsem již psala u článku o Dubaji, mám slabost pro vysoké budovy a moderní architekturu. Takže jsem toužila jít se podívat na Petronas Twin Towers. Petronas Towers jsou pro Kuala Lumpur to co pro Paříž Eifelovka.


Jelikož je KL vcelku ploché město, Petronas Towers je něco, co zahlédnete téměř odkudkoliv.


Východ slunce a Petronas Twin Towers

Petronas Twin Towers jsou jen o něco málo menší než bývaly dvojčata v USA. Měří téměř 380m a (88 pater nad zemí). Zaplatili jsme si prohlídku, která měla začínat v 16:15. Měli jsme před prohlídkou hodně času, tak jsme si prošli nákupní centrum, které je napojené na Petronas Towers. Došli jsme si na oběd a cestou na prohlídku nám došlo, že jsme si nepřeřídili hodinky a jsme stále na thajském čase, který je o jednu hodinu pozadu....takže nebylo 16:15, ale bylo už 17:15. Naši prohlídku jsme prošvihli a odstatní lístky na celý den byly už vyprodané. Byla jsem z toho trochu smutná, protože jsme se den na to už vraceli do Bangkoku.Petronas Twin Towers

Naštěstí nás milá recepční vmáčkla k další skupince a už jsme fičeli do 41. patra na první zastávku prohlídky. Ve 41. a 42. patře je most, který spojuje obě věže. Z mostu je pěkný výhled na město. Několik lidí mělo problém na most vůbec stoupnout, protože jim taková výška dělala problémy. Bylo mi jich docela líto, protože další zastávka byla jednou tak vysoko.


Výhled ze spojovacího mostu na obchodní centrum a zahradu s fontánou podobné té v Dubaji


Petronas Towers Selfieeeee
Výhled z prostředku spojovacího mostu

Uprostřed spojovacího mostu na Petronas Twin TowersDo 86. patra jsme vyjeli vysokorychlostním výtahem, který měl stěny vyrobené z obrazovek. Obrazovky při jízdě ukazovali na videu předem natočený rádoby výhled z jednotlivých levelů věže.Obrazovky ve výtahuV 86. patře je model Petronas Twin Towers, kopie hrotu špičky věží a hlavně úžasný dechberoucí výhled.

Model Petronas Twin Towers


Špička vedlejší věže na Petronas Tower


Výhled z 86. patra


Výhled z 86. patra z jedné věže na druhou
Výhled z 86. patra


Také je v této části interaktivní obrazovka s kamerou. Když se postavíte před obrazovku a ukážete na kameru vstupenku, kamera se zaměří na QR kód na vstupence a na obrazovce se ukáže zajímavá informace o Petronas Towers a místo vstupenky se na obrazovce ukáže, jako kdyby jste drželi místo vstupenky 3D model věží.Výlet jsem si vážně užila, ale kdybych si teď musela vybrat mezi žitím v Kuala Lumpur, nebo v Bangkoku - Bangkok by byla jasná volba.


Děkuji za přečtení a předem děkuji za komentáře a podměty na další články... (už mám rozepsané články o Koh Samui, Koh Phi Phi a Singapůru, které snad brzy přidám :) )Selamat tinggal z Malajsie

Kristyna

xxx
You Might Also Like

4 comments

 1. A přítel je jaké národnosti? :)
  Btw. na ten most bych nevlezla ani náhodou, jste odvahy :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ten most je stejne vysoky jako dum, kde bydlime v Bangkoku, tak jsme uz zvykly :D. Pritel je brit :).

   Delete
 2. Jsem ráda, že jsem narazila na tvůj blog. Moc ráda si přečtu tvé článečky a dozvím se něco této zemi. Každá osobní zkušenost dobrá. :) Jinak parádní fotky :)

  ReplyDelete

Send me a message!