Asie Cestovani

Thajsko nejčastější otázky

July 30, 2014Epic Betch KristýnaI když jsem napsala několik článků pro ty, kteří se chystají na dovolenou do Thajska a chtějí nějaké rady, stále mi chodí zprávy, že to nestačí.


Chápu, že některé mé články jsou obsáhlejší a bylo by to mnohem jednoduší v bodech. Celé články si můžete přečíst ZDE.


Opravdu není možné, abych někomu odpověděla na zprávu: "prosím, pošli mi nějaké rady co a jak v Thajsku...". Na to se v jedné větě odpovědět nedá, a proto jsou na toto téma vydané celé příručky:).

Ráda bych tedy odpověděla alespoň na stále se dokola opakující se otázky, které očividně zajímají cestovatele nejvíc:). 1.) Letenky z ČR do Thajska:

V Současné době z Prahy lelétá přímý spoj do Bangkoku. Většina letů je tedy s jedním přestupem.

Ceny se hodně mění. Rozdíly v cenách jsou tak obrovské, že se cena může pohybovat od 9.000,- - 50.000,- (za běžné ne 1st class lety se zpáteční letenkou). Pro bližší představu si lety vygooglujte.2.) Roční období - sezóny

V Thajsku jsou pouze dvě roční období: suché a děštné. Jak jsem ale již několikrát psala, dešté období tady rozhodně není takové, že by jeden den začelo pršet a přestalo až za 6 měsíců.

Od listopadu do dubna je v Thajsku suché období. A je to také hlavní turistická sezóna, to znamená, že ceny za ubytování (občas i za letenky) jsou podstatně větší.

Od dubna do listopadu je deštná sezóna. Je více zataženo a také je větší vlhkost vzduchu. I tak ale je většina dnů dopoledne modrá obloha a počasí na relax na pláži. Jednou za pár dní zaprší, většinou je to večer, nebo až v noci. Deštná sezóna se zdá teplejší, právě kvůli vysoké vlhkosti vzduchu.


Pokud se snažíte najít pro Vás vhodný datum na dovolenou do Thajska, kdy "nebude takový pařák", tak si raději vyberte jinou destinaci. Pro Čecha je tady "pařák" neustále, takže si datum podle teploty určitě nevybítejte.

Doporučuji dovolenou v suché sezóně, protože deštná sezóna je vážně o náhodě. Pokud si naplánujete dovolenou, při které budete cestovat po pár dnech z místa na místo a přijedete na dva dny na krásné ostrovy a celé dva dny zrovna jako naschvál proprší, tak Vás to určitě nepotěší.


3.) Ubytování


Ubytování si můžete předem sehnat na stránce www.Agoda.com (zde najdete ubytování od luxusních hotelů až po levné hostely), nebo na www.airbnb.com (na této stránce pronajímají přímo vlastníci bytů a domů pokoje, nebo celé byty). Za slušné, čisté místo zaplatíte od 600,-.
Server www.Agoda.com  doporučuji hlavně proto, že jsem měla s ubytováním po Thajsku občas problém. Fotografie ve většině případech vůbech neodpovídaly tomu, jak ubytování vypadalo a mnohdy jsem dorazila do hotelu, kde mi trvdili, že na moje jméno žádný pokoj napsaný není. Jelikož www.Agoda.com nespolupracuje s hotely, u kterých jsou problémy, tak máte větší jistotu. Navíc u Agody jsou napsané i hodnocení zákazníků na jednotlivé ubytování. A Agodu si můžete dokonce nastavit v českém jazyce a platit můžete v Kč. Navíc ubytování je přes Agodu levnější než kdyby jste kontaktovali hotel přímo. 4.) Jídlo a ceny: 

Lahev 1,5 litru pitné vody - 9,-

Pivo (podle toho kde a jaké, ale za běžné) - 45,- až 100,-
Sklenička vína: od 120,- až +++++
Běžná porce jídla ze stánku na ulici: 22,- - 50,-
Jídlo v levné thajské restauraci: 80,-
Zahraniční restaurace mají ceny od 130,- +

Taxíky jsou oproti Evropě velmi levné, vždy požádejte o zapnutí taxametru. Pokud taxametr nezapnou, najděte si jiný taxík. Taxíky mají jiné ceny v různých městech.

Tuk Tuky jsou bez taxametru. A většinou méně než 100,- nezaplatíte, i kdyby jste jeli 200m. Ceny jsou někdy až astronomické, když se taxikář snaží z turisty dostat co nejvíce.5.) Vnitrostátní lety


Pro cestování po Thajsku doporučuji leteckou společnost www.AirAsia.com .6.) Vízum

Pokud plánujete být v Thajsku déle než měsíc, musíte si prodloužit vízum, popřípadě si vízum vyřídit už na thajské ambasádě v ČR. Po příletu dostanete totiž pouze měsíční turistické vízum (zkonrolujte si v pase, co je napsané na razítku, které jste dostali na letišti. Budete mít uvedený datum, před kterým musíte opustit zemi.)

Pokud přiletíte ale 1.2. a únor bude mít jen 28 dní, je velká pravděpodobnost, že po Vás budou chtít, aby jste odletěli před 1.3., takže nedostanete 30 dní, ale pouze 28. Také to pro Vás znamená, že musíte Thajsko opustit 28.2! Ne až 1.3!

Za každý započatý den, který jste v Thajsku nelegálně musíte při odjezdu zaplatit pokutu 500B za každý den. To Vám může nadělat trochu starostí, protože to mnohdy trvá dlouhou dobu, než se na Vás dostane řada na zaplacení pokuty a může Vám kvůli tomu uletět letadlo. Proto pokud víte, že jste v zemi déle, než máte dovoleno, na letiště jeďte dříve.

Pokud Vás ale zkontroluje thajská policie během Vaší dovolené a uvidí, že jste již měli opustit zemi, můžou Vás jednoduše ze země vyhostit. To je ale extrémní situace. Pokud budete v Thajsku jen o třeba dva dny déle, než máte dovoleno, tak se Vám vyplatí zaplatit pokutu, než zařizovat delší vízum.

Thajsko právě prochází obrovskými změnami, co se dlouhodobého víza týče. Pokud tedy plánujete hodně dlouhou dovolenou, nenechávejte nic náhodě a informujte se o aktuálních zákonech. V současné době se zákony mění každý druhý týden a ještě není nic úplně jasné. Jasné je jen to, že se Thajsko snaží vyhnat cizince, kteří tady jsou déle než 6 měsíců bez pracovního povolení, nebo jiného řádného víza. Cizinec zde nemůže v žádném případě být déle než 6 měsíců z roku na turistické vízum.

Pokud procházíte fóra na toto téma, ani nečtěte ty, které jsou starší než červen 2014.
7.) Bezpečnost

Na policii se v Thajsku neobracíme. Pokud máte problém, který chcete nahlásit, tak Vám to pravděpodobně spíše přidělá více potíží, když si dojdete na policejní stanici.

Policie v Thajsku Váš problém nevyřeší a pravděpodobně z Vás policista ještě vymámí peníze do své kapsy.

Turistická policie má v Thajsku úplně minimální pravomoce. Fungují spíše jako překladatelé ve složitých situacích. A jsou spíše morální podporou než cokoliv jiného.

Pokud Vás někdo okradl o platební kartu/telefon - vše zablokujte co nejdříve. S Vaší platební kartou si někdo může nakoupit zásoby na půl roku dříve, než se stačíte otočit, takže čím dříve, tím lépe.

Vaším telefonem můžou zavolat po všech kamarádech.....pokud navíc máte v telefonu českou simku, tak se ve výsledku nedoplatíte.


Celkově ale více než zablokování udělat nemůžete.

Pokud ale přijdete o pas, okamžitě kontaktujte českou ambasádu v Bangkoku. Tam Vám pomůžou a dají informace co a jak dál.


Slyšela jsem hodně příběhů o tom, jak byli turisté v Thajsku okradeni, ale já jsem se za celou dobu nedostala do situace, kdy by se mi někdo snažil něco vytrhnout z ruky. Pokud si budete dávat pozor, tak se nemáte čeho bát.

Ve většině případů jsou okradeni turisté takovým stylem, že si přivedou "sexuální pracovnici / pracovníka na pokoj" a když se ráno probudí, tak mají vybíleno. Takže pokud někdo přijde o věci, tak si za to mohl ve většině případů sám.

Stává se, že projíždějící scooter chňapne po kabelce, kterou má člověk sedící v tuk tuku. Proto mějte tašku v tuk tuku co nejdále od stran:).

Svojí tašku mějte neustále na očích. Pas pokud možno zamčený v hotelovém trezoru.

Doporučuji mít v peněžence barevnou kopii pasu a v telefonu fotografii stránky z pasu, kde máte vízum do Thajska.


V Thajsku Vás spíš někdo přelstí tak, že Vám, naúčtuje větší částku, než že by Vás okradl stylem "ruce vzhůru, dej mi peněženku". V Thajsku Vás totiž okradou s úsměvem, ne s pistolí. Ve výsledku půjde stejně jen o pár korun...a berte to jako daň za levný život v Thajsku. Za dovolenou se Vám totiž něco takového naskytne, takže s tím počítejte, dejte si pozor, ale rozhodně nestojí za to být kvůli tomu naštvaný.8.) Kam v Thajsku

Já osobně nemám ráda pobřeží Thajského zálivu. Voda a pláže tam nejsou zdaleka tak krásné jako na straně Andamanského moře. V Thajském zálivu na Koh Samui je ale podnik, který patří čechům a ti samozřejmě Koh Samui všem vřele doporučují a věřím, že mají Koh Samui vážně rádi. Takže se na internetu setkáte s odlišnými názory.

Já osobně neznám nikoho, kdo by navštívil obě strany Thajska a chtěl se někdy vrátit do Thajského zálivu. Není to tam vůbec špatné, ale prostě pobřeží u Andamanského moře je o nějakých 15% lepší z mého pohledu:).

Za navštívení stojí rozhodně Bangkok (Bangkok miluji, ty barvy, chaos, dostupnost všeho, nákupy, zážitky, atrakce,...). I pokud nemáte rádi rušná místa, tak si myslím, že stojí za to se do Bangkoku podívat, už proto, aby jste vůbec viděli ten rozdíl mezi různými částmi Thajska. O Bangkoku jsem napsala hned několik článků a ještě spoustu dalších plánuji :).

Chiang Mai je nejstarší město Thajska. Pokud Vám jde hlavně o kulturu a památky a né zas tolik o pláže, určitě Chiang Mai navštivte. Doporučuji letět do Chiang Mai letadlem z Bangkoku.

Phuket je ostrov na jihu na straně Andamanského zálivu. Najdete tam jak bláznivé thajské ulice, tak i krásné pláže. Detailní článek o Phuketu si můžete přečíst zde: Phuket.

Phi Phi Island je jeden z nekrásnějších malých ostrůvků. Je hodně důležité předem vědět kam jít a nejít. Detailnější článek o Phi Phi najdete zde: Phi Phi Island.


Pokud jste muž, nad 60 let se zálibou v nezletilých HIV pozitivních prostitutkách/prostitutech/ladyboy, tak doporučuji navštívit letovisko Pattaya. Pokud jste normální člověk s morálními zásadami a plánem na hezkou dovolenou, tak se této části Thajska zdaleka vyhněte. Jestli Vás toto ale jen zajímá, rozhodně neztrácejte čas cestou do tohoto Disneylandu pro pedofily, ale přečtěte si o tom na internetu. Začít můžete třeba v mém článku o ladyboy, který si můžete přečíst zde: Ladyboys, transvestité, gays a šlapky.


Teď je jedenáct dopoledne, konec července a slunce zašlo za těžké šedivé mraky a je liják jako blázen. Deštná sezóna je nevyzpytatelná. Za hodinku bude ale určitě už zase krásně :).

Pokud máte nějakou další otázku, napište mi jí do komentáře a já co nejdříve odpovím! Postupně budu přidávat více článků, které Vám v plánování dovolené jistě pomůžou:).


Děkuji za přečtení i komentáře!

Kristýna

xxx 

You Might Also Like

10 comments

 1. Ty máš asi svatou trpělivost když ti pořád takhle někdo píše :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Na jednu stranu to ale chápu, informace na internetu jsou dost zmatené a ti co neumí perfektně anglicky mají hodně omezené možnosti. Tak snad už nebudu muset odepisovat každému zvlášť :).

   Delete
 2. super shrnutí a přesně jak píše slečna nade mnou - máš asi hodně trpělivosti :)

  ReplyDelete
 3. fajn praktické zhrnutie :) už len nájsť peniaze na cestu do Thajska :)

  ReplyDelete
 4. Super zhrnutie :) Ďakujeme

  ReplyDelete
 5. a další dotaz, jak ti chutná thajská kuchyně??:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Muzu se po ni umlatit :). Thajska kuchyne je to nejlepsi co thajci tomuhle svetu dali!

   Delete
 6. Ahoj Kristýno:)
  Víceméně celý dnešní den jsem strávila na tvém bloggu a tímto děkuji za nové informace:) Na konci května letím na 14 dní do Thajska (sama:) a první dny bych chtěla strávit v Bangkoku. Kdyby si nááhodou měla čas, milým českým obličejem na kafi bych nepohrdla:)
  Měj se hezky,
  Radka

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc se omlouvam, ale kontroluji vetsinou komentare jen u aktualnich clanku a tento je jiz rok stary, tak jsem si ho do ted nevsimla :(

   Delete
 7. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete

Send me a message!