Bangkok Cestovani

KOČOVNÍCI A THAJSKÉ BYDLENÍ

November 25, 2014Epic Betch KristýnaProtože jsme asi krví trochu kočovníci, právě se po páté za pět let našeho vztahu chystáme se Stefanem na stěhování. Většinou to není ani tolik o lokalitě, ale o tom, že se objeví nějakým způsobem lepší místo, kde bychom chtěli žít. Minulý měsíc jsme navštěvovali různé byty a tak mě napadlo, že napíšu pár řádek o tom, jak se liší byty a bydlení v Thajsku od bydlení v Čechách.


Určitě víte, že život v Thajsku může být docela levný. To je pravda. Ale jen u "thajského žití" v Thajsku. Daleko od centra Bangkoku, metra a nadzemky můžete sehnat malou garsonku bez klimatizace a s venkovní kuchyní na balkoně za možná i jen 1.500,-Kč. Občas takové byty ani nemají okna. Pro chudší thajce to není zas takový problém. Ale evropani by takhle žít většinou nechtěli.

Moderní domy se ale za posledních několik let staví bezpodmínečně s bazénem. Moderní nábytek je mnohdy zahrnutý už do ceny bytu, a tak se může stát, že celý komplex bytů má téměř ten samý nábytek. Byty k pronájmu jsou těméř všechny úplně vybavené. Mnohdy dokonce i ručníky a příbory.


Dalším plusem nových bytů v Thajsku je to, že i u menších bytů máte walking closet (průchozí šatnu) :). Na druhou stranu je i přesto v bytě většinou málo úložného prostoru.

Dělení bytů je zde trochu jiné, než na jaké jsme zvyklý z ČR:

Studio: 1 pokoj ve kterém je kuchyňský kout ložnice i obývací pokoj plus oddělená koupelna
1 Bedroom: 1 pokoj (ložnice), druhý pokoj je obývací pokoj "open plan" s kuchyňským koutem (plus jedna/dvě koupelny)
2 Bedroom: 2 pokoje (ložnice), další místnost je obývací pokoj s kuchyní (a k tomu většinou dvě/ tři koupelny)

A takhle to jde dál. Počet ložnic se většinou rovná počtu koupelen v bytě.


Asiati jsou celkově zvyklí na to žít ve velmi malých prostorech. A proto se najdou Studia (1 pokoj ve kterém je kuchyň, obývací pokoj i ložnice) ve velikosti od 22m2 ! Řekla bych, že spousta evropských pokojíků je větší než 22m2. Dělají se samozřejmě i větší. Ale čím menší byt, tím je levnější a jelikož to asiatům docela vyhovuje, tak na tom developer i nový majitel bytu většinou vydělají.

Nejmenší 1 Bedroom byt který jsem viděla měl myslím 36m2. Do takových bytů se nejvejde ani normální velikost manželské postele, ale dělají se speciální zmenšené. Zmenšené je tam téměř vše a tak to člověku na první pohled ani nepřijde tak maličké.

Téměř všechny nové budovy mají balkony a téměř všechny mají přístup k bazénu.


Tyhle malé byty se dají v Bangkoku pronajmout (bez poplatků) od přibližně 8.000,-Kč. Ovšem cena se vždy výrazně liší podle lokality, v jakém poschodí byt je, na jakou stranu míří okna, stáří domu, na jak dlouho podepíšete smlouvu atd.

Samozřejmě že se dělají i větší byty, uvedené velikosti jsou extrémy. Ale i tak jsou byty většinou celkem malé. Největší nevýhodou pro evropany je většinou vybavenost kuchyně.

Ani nevím, jestli se tomu dá říkat kuchyň. Některé byty nemají ani plotýnku. Ale většina plotýnku má. Bohužel i tak to jsou pouze 2 plotýnky a ne 4 jako je v Evropě běžné. Celkově jsou kuchyňky většinou maličké. A proč tomu tak je? Thajci totiž v podstatě doma nevaří. A proč taky vařit, když na každém rohu stojí stánek s úžasným chutným a čerstvě připraveným jídlem za pár korun a bez práce.

Vaření je totiž v Thajsku dražší než nakoupení jídla ze stánku. U ušmudlaných stánků na ulici se potkávají multimilionáři i nejchudší vrstva a všichni si vesele nosí domů pytlíky s jídlem za 20,-.

Někdy mají ale byty kuchyně dvě. Jednu na ozdobu a druhou obyčejnou ale schovanou. V té druhé vaří služka jídlo pro rodinu.

Maličké kuchyně v nových bytech. Většinou jen 2 plotýnky a umyvadlo.
Příklad malé kuchyně

thajská mini kuchyň
Další mínus u malých thajských bytů je to, že najdete v 95% jen sprchové kouty.


A tak se dostáváme k tomu, proč je "thajský život" v Thajsku levnější, než ten "život evropský"...  Thajský život můžete žít v bytě bez oken a bez kuchyně za pár korun se stravovat pouze na ulicích. Evropské suroviny jsou ale dovezené a je na nich přiražená navíc velká daň. Proto jít do restaurace na dobré evropské jídlo v Thajsku vyjde mnohem dráž než jít do stejně kvalitní restaurace v Čechách.

V každém městě je několik komplexů/domů/mrakodrapů nebo jak tomu chcete říkat, které se zaměřují na evropany. Byty jsou tam velké, kuchyň je kuchyň a ne jen nějaká pseudokychuň. Je tam trouba a někdy dokonce i myčka. Takových domů není v Thajsku mnoho, a proto je o ně velký zájem a cena o to větší.

V Bangkoku je spoustu evropských rodin které jsou zde pouze na 2-4 roky, protože tady muž dostane práci a přiveze s sebou celou rodinu. Výhodou práce u velké firmy je hlavně to, že Vám firma většinou zaplatí vízum pro celou rodinu, někdy i drahé školné pro Vaše děti a také Vám někdy zaplatí i ten "evropský byt".


Když jsem začela minulý měsíc obvolávat realitní agenty, kteří se zabývají pronájmem, snažila jsem se jim vysvětlit, že hledám velký světlý byt, pouze 20. patro a výš. A vyžaduji myčku a troubu.

Čekala jsem, že v Bangkoku budou mít agenti trochu lepší přehled o tom, co by v takové evropské kuchyni mělo být. Ale samožřejmě jsem se zmílila :D. Dishwasher (myčka) pro ně znamenala maximálně pračka a nic jiného neznají a o troubě ani nemluvím.

Když se bavím s běžnými thajci a řeknu jim že umím upéct dort, tak jsou docela překvapeni, protože dort je něco co se koupí, ale nedělá se to doma:). A většinou ani nemají úplně představu, jak ta výroba dortu probíhá, protože trouba je pro ně něco úplně neznámého.

Byla jsem už trošku zoufalá a původně jsem chtěla dokoupit myčku do bytu, kde jsme nyní. Překvapilo mě to, že koupit myčku tady není zas taková sranda. Našla jsem jen jeden obchod, kde mají 3 druhy myček za cenu české kuchyně...

A proč tak toužím bydlet ve vyšším poschodí? Zbožňuji pořádný výhled. Spousty domů má navíc v nižších bytech výhled tak akorát na sousedy ve vedlejším domě. Ale hlavně proto, že komáři nevyletí tak vysoko, takže můžu v klidu sedět na balkoně a nic mě neotravuje. Gekoni jsou také běžnými návštěvníky thajských domů a bytů. Většina lidí se s nimi smířilo a když jim do bytu vběhnou (což je každodenní realitou) tak je tam prostě nechají a doufají, že alespoň vychytají ty komáry :D. Já raději budu bydlet pěkně vysoko, kam už ještěrky nevylezou. Thajsko je ideální pro všechny možné hmyzáky, které v bytě nepotřebuji. A taky pevně věřím, že hadi se takhle vysoko odpadovými trubkami také šplhat nebudou, aby na mě vykoukli ze záchodové mísy.

Krásný výhled je základ:)Dům ve kterém žijeme ještě teď není vůbec špatný. Design tohoto domu naprosto miluji. Má 42 pater. A ve 41 patře je zahrada. V půlce domu je velikánský bazén, který je neustále prázdný, sauny... Je tam veliká posilovna, yóga room a dokonce i vybavená knihovna. Nejvíc se mi na tomto domu líbilo lobby. Obrovská místnost vyskládáná k osmi metrovému stropu mramorovými deskami. Sedačky a spoustu krásných designových kousků. A to jsem úplně zapomněla na relaxační místnost... Možná si říkáte, kdo tohle všechno potřebuje. Představte si, že jste ale čtyřčlená rodina a bydlíte v malém bytě. Pokud jsou děti malé, tak je to asi ještě v pořádku. Pokud jsou ale okolo 12-14 let, tak nechcete aby lítaly samy po Bangkoku, ale děti zase nechtějí být s Vámi v bytě. A tak si každý může najít ten svůj koutek v domě, kde se schází s kamarády, nebo kde se prostě může "zašít" a přitom být v bezpečí domova.

Developera, který tento dům postavil, jsem znala ještě dlouho předtím, než jsem vůbec tušila, že budu někdy žít v domě této značky. Jsou po Thajsku vyhlášení. V jejich domech je neskutečný počet uklízeček, které jsou všude celý den, takže by se dalo jíst ze země a snad i ze záchodů kdekoliv po budově.

Rozhodně zaměstnávají uklízeček mnohem víc, než opravdu potřebují. Ale lidem, kteří si mohli v Thajsku dovolit koupi jednoho z těchto bytů, rozhodně z kapsy tolik neubyde, když se budou podílet na placení mzdy tolika uklízečkám. A ve výsledku se tak vytvoří velmi hezká pracovní místa pro další thajce.

První rok života v Thajsku jsem nežila v Bangkoku. A Bangkok se pro mě zdál jako neuvěřitelně složité místo. Měli jsme jen pár hodin na to najít v Bangkoku byt, do kterého se za několik dní přestěhujeme. A přišlo mi to, jako hledat jehlu v kupce sena. Nakonec jsme vybrali tento, protože byl doslova 3m k zastávce nadzemky. Po nastěhování jsem zjitila, že jsme vybrali snad tu nejlepší lokalitu, jakou jsme mohli:).

Při podnikání v Thajsku musím mít registrovanou adresu kanceláře, která bohužel nesmí být v běžném bytovém komplexu. Takže musím mít kancelář, ve které ale ve výsledku netrávím vlastně žádný čas a slouží mi spíš jako sklad a většinu práce dělám stejně z domova. A tak si teď hodlám udělat pořádnou pracovní stanici z jednoho pokoje v novém bytě. A opravdu se toho nemůžu dočkat!

Téměř bych zapomněla dodat fakt, že v téměř všech nových budovách nemůžete chovat domácí mazlíčky! Mezi thajci mazlíčci stejně nejsou úplně běžným jevem. A tak jsou ve většině domů úplně zakázané.


Musím se přiznat, že mám takovou obsession s vysokými budovami. A celkově se zajímavými domy. Už v Plzni jsem byla vedle sebe z pár domů na Klatovské ulici. Tančící dům v Praze mi samozřejmě také učaroval. Hned poté ikonický Gherkin v Londýně a moje zamilovanost do budov pokračovala dál k Burj Al Arab v Dubaji, kterou jsem měla nejenom možnost poté vidět naživo, ale i si jí prolézt od shora až dolů:).

Londýn a Gherkin


Dubai a Burj Al Arab


Potom byl chvíli klid a pak jsem byla unešená z Marina Bay Sands v Singapůru. Řekla bych, že veškerá má unešení jsou nejintenzivnější do té chvíle, kdy si do té budovy mohu vlézt a podívat se na ní ze všech stran :D. Každý máme nějakou úchylku, tak ta moje je aspoň taková nenásilná.

2013 v Marina Bay Sands Singapore
Jeden z nejhezčích domů pro mě vždy bude The River u Chayprao řeky v Bangkoku. Skládá se z malé a velké věže. Vypadá krásně... má vše co má luxusní dům mít, ale byty jsou tam menší a bohužel tento dům ve mně budil více dojem dovolenkového resortu než domova, protože hodně majitelů bytů v tomto domě pronajímá před airbnb.com byty turistům. Lokalita pro mě také není nejlepší. A to že Vás od bytu odveze na druhou stranu řeky luxusní člun je sice super, ale po pár dnech se z nadšení stane spíše otrava.

The River v Bangkoku


Myslím, že jsem ze všech těch budov unešená hlavně proto, kolik práce a přemýšlení do toho muselo spoustu lidí dát a také proto, že já na to nemám naprosto žádné buňky. I přemýšlení kam v bytě položím rámeček s fotkou mi zabere půl dne:D.

Prohlídla jsem si hodně budov z celého světa, ale už jsem nepocítila takovou touhu je navštívit. Protože se ale zajímám také kvůli Stefanovo agentuře o budovi, které ještě ani nejsou postavené, zamilovala jsem se do budovi Ritz-Carlton, která bude brzy novou nejvyšší budovou Thajska. Z půlky bude hotel Ritz a druhá půlka budou apartmány. Bude unikátní, krásná a pekelně drahá... Nejlevnější byty se tam prodávají od 27 mil. korun.Měla jsem šanci podívat se do showroom a slovo "unešená" se nerovná ani zdaleka mému stavu. Rozhodně to není "baby-friendly" bydlení, jako spíše "luxury" bydlení.Ve městě jako je Bangkok se v jednu chvíli nahlásí stavba nové nejvyšší budovi, ale ještě než je postavená, tak už jsou plány na ještě vyšší budovu na druhé straně města:). A mě tenhle hon za výškou moc baví.

Nová budoucí nejvyšší budova Thajska


Jako malou vsuvku pro Vás mám dvě budovy z Bangkoku, které jsou spíš k smíchu, než aby byly k obdivu... Některé věci jsou možné prostě jen v Thajsku.


I když jsem před pár lety byla vyděšená z 8. patra paneláku. Rychle jsem si na vysoké domy zvykla a nic najednou není dost vysoké:).


Takže byty se zde dají sehnat od 1.500,- za měsíc až po statisíce za měsíc... Pokud hledáte byt, stanovte si, kolik za byt chcete přibližně utratit a podle toho hledejte. Jinak rozhodně vždy najdete byt, který je dražší než kolik jste ochotni utratit a zbytečně budete srovnávat "ten úžasný" na který nemáte s tím, na který máte...a nebudete z něj mít takovou radost. V Bangkoku prostě platí to, že čím víc utratíš, tím víc dostaneš. Ať jde o obří zahradu u bytu ve 40. patře, vířivku na balkoně a nebo o to, že se dělíte o koupelnu se sousedy a o kuchyň se šváby na balkoně.Ve starších budovách jsou většinou byty o hodně větší a levnější. Nevýhodou ale je, že jsou většinou vybaveny v asijském moderním stylu. Neříkám, že všechny byty vypadají stejně. Ale thajci občas myslí trochu jinak. Viděla jsem takový byt, ve kterém byla pračka uvnitř sprchového koutu, nebo tapety křiklavých barev a staromódního vzhledu, Hello Kitty závěsy a spoustu dalších nevšedností, jako vybavený bar místo kuchyně. Přijde mi, jako kdyby se thajci občas snažili zainvestovat do přestavby bytu, aby ho posléze mohli pronajímat za větší cenu. Ale při rekonstrukci se prostě vydají špatným směrem a cena budoucího nájemného spíš klesá, než stoupá. Starší budovy také mají většinou menší okna. Já osobně miluji celé stěny prosklené, nebo čím větší okno tím lépe. Byt mi pak přijde větší a tak nějak otevřenější. A dalším potencionálním problémem bývají velmi malé bazény o které se mnohdy správce budovi nestará tak, jak by měl a jsou oslizlé, nebo mnohdy zastřešené.

Příklad levných starších bytů

Starší byty jsou většinou šílené. Buď si je předěláte podle sebe, nebo se smíříte s něčím takovýmhle.

Levné bydlení v Thajsku v kostce: dlážděná podlaha, velký nezaplněný prosto, starý nábytek...


Na druhou stranu ve starší budově najdete byt za třeba jen 20.000,- který je tak velký, že by v nové budově stál přes 100.000,-.


To že jsou thajci celkem upřímní jsem také už psala, ale to že otevřeně uvádí, že byty nepronajmou indům, jsem nečekala ani já. Někteří developeři indům dokonce ani byty neprodají.


Abych Vám pořád neukazovala jen ty hrůzy, tady je pár hezčích bytů v Bangkoku...


V Thajsku je nyní také velká móda mít mezi koupelnou a ložnicí jen čiré sklo. Někdy z postele vidíte jen do vany, někdy až na záchod...

Co se týče poplatků, tak voda je zde sice nepitná, ale opravdu levná. Měsíčně vychází tak na 180-400,- (záleží na to kde a některé budovi si dokonce přidávají poplatek k účtu navíc). Ale elektřina je tady trochu dražší. Někteří lidé se kvůli tomu snaží tolik nepoužívat klimatizaci, ale vychází to na 1.500-3.500,- měsíčně. Podle toho jestli je ta teplejší sezóna, kdy lidé využívají klimatizaci více a jak velký je to byt.


Já osobně zastávám názor, že v domě/bytě člověk tráví hodně času a měl by se tam cítit dobře. Než abych měla garsonku plnou bot od Christiana Louboutina, tak budu mít raději velký krásný byt, kde se budu cítit šťastná.


Snad po tomto článku bude jasnější, proč nejde jednou větou odpovědět na otázku "a kolik tak stojí v Thajsku bydlení". Byt tady najdete ať máte sebemíň peněz, otázkou ale je, jak ten byt bude vypadat :).Hon na byty mě baví a stěhování do lepšího také...takže zítra (snad už konečně) dostanu do ruce klíče od nového hnízdečka a budu spamovat jako divá na instagramu a brečet, jak je to stěhování unavující :D. Upřímně se ale nemůžu dočkat:).


Děkuji za přečtení a komentáře!

Kristýna

xxx


P.S.: Na FB tohoto blogu postuji každý den fotky ze života v Thajsku, které nenajdete ani na insta:) www.fb.com/epicbetchYou Might Also Like

11 comments

 1. Tak tenhle článek je pecka!

  ReplyDelete
 2. super článek, ale moc by mě zajímaly nějaké fotky z bytu kde bydlíš teď a taky proč chcete měnit když pomunu lokalitu:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Lokalita je v obou bytech skvela, to neni vubec problem. Ale chteli jsme vic mista a velky byt s poradnou kuchyni, loznici a koupelnou navic a celkove trochu upgrade. Zvazovala jsem, jestli pridat fotky naseho soucasneho bytu a nakonec jsem je nepridala. Je to moc hezky moderni a pred rokem byl uplne novy byt. Sice nema idealni velikost kuchyne, ale i tak je moc fajn. Nechtela jsem ale, aby tenhle clanek znel jako clanek "rozmazlena ceska se vychlouba", ale chtela jsem objektivne popsat mistni bydleni:). A kdybych pridavala fotky primo meho soucasneho bydleni, tak mi bude pulka ctenaru psat, co tady mame podle nich spatne, protoze oni maji radeji sedacku do L a balkon na zapad atd....:D. A na to jsem ten focus uplne nechtela v tomto clanku mit:). Na insta ale asi nejake fotky jeste po stehovani pridam...po debordelizaci:).

   Dekuji za mily komentar a vubec za to ze ctes muj blog:)!

   Delete
 3. Super článek, já se chystám vyzkoušet aspoň na rok Austrálii, tak uvidíme jak se vyrovnám se změnou prostředí, jinak výhledy taky miluju, bez dobrýho výhledu se do bytu nestěhuju:D.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Doporucuji kouknout na skvelou stranku www.numbeo.com , najdes prumerne ceny cehokoliv kdekoliv na svete a take srovnani cen napriklad Sydney vs. Praha :). Skvela stranka pro planovani cesty. Australii tise zavidim. Snad se tam brzy uz take podivam:).

   Delete
 4. Konečně další článek, nemohla jsem se dočkat! :D sleduju tě všude kde to jde a jsem přímo hladová po nových fotkách! Mně by vůbec nevadilo jak velkou máš sedačku, určitě bych chtěla vidět tvůj současný i budoucí byt, všechno o bydlení mě strašně moc baví a nejlepší je prohlížet si, jak to mají doma jiní, taková malá šmíračka :D Já se teď chystám do Anglie na au-pair, pokud teda najdu někoho, kdo mě bude chtít :D takže taky stěhování, snad :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. A vydala si se tedy už do UK :)? Držím palce, ať to jde podle tvých představ. Asi nebude úplně člínek o novém bytu z každé strany, ale sem tam njakou fotku přidám:).

   Delete
 5. Anonymous16:55

  Sice trochu chaotický, ale super článek :-)
  Já bych teda s kuchyní jako je na první fotce žít nemohla! Kdysi jsem měla "pidi" kuchyň, ale byla tak 2x větší než tamta :-)) Jinak musím říct, že co se bydlení týče, tak máme asi stejný vkus. Bohužel v Evropě pojem "moderní bydlení" snad ani neexistuje, maximálně tak "luxusní", což ale neznamená nic jiného než totálně přemrštěnou cenu ZA NIC! Jinak já se průměrně stěhuji každé 2 roky a vůbec mi to nedělá problém :-) Najít ale hezké bydlení za rozumnou cenu je dost problém...
  A přidávám se k těm, kteří chtějí fotky nového bytu! Kašli na závistivce, my "normální" to bereme jako inspiraci a motivaci :-)
  Tak ať stěhování proběhne rychle a bez problémů! XXX

  ReplyDelete
  Replies
  1. :D jsem chaotik, je to můj "signature style" :D. Pomatuji si hledání bytu v ČR v menším městě byl prostě boj a vážně jeden z mála vypadal slušně. Fotky nového bytu postupně přidávám na isnta, tak nějak po kouskách :).

   Delete
 6. Anonymous18:48

  Po delší době jsem se opět dostala k tvému blogu a články hltám jedním dechem. Tvůj blog je opravdu skvělý :)

  ReplyDelete

Send me a message!