Cestovani Lifestyle

SVÁTEK LOY KRATHONG A YI PENG

November 02, 2014Epic Betch KristýnaLoy Krathong je svátek, který se slaví po celém Thajsku a v několika menších oblastech okolních zemí. Ze všech svátků v Thajsku mám tento nejraději:).  Letos bych ho slavila již
potřetí, ale protože nebudeme tentokrát na Loy Krathong v Thajsku, budu si na něj znovu muset počkat do příštího roku:).

Protože je to ale svátek vážně magický, chtěla bych se o něj s Vámi podělit. Do článku namixuji moje fotky z loňského a předloňského roku, plus pár vypůjčených, protože se Loy Krathong slaví až za tmy, nemám tolik vlastních kvalitních fotek.

A teď k samotnému svátku. Loy Krathong nemá pevně daný datum, ale odpočítává se podle thajského kalendáře na úplněk 12. měsíce. Podle našeho evropského kalendáře Loi Kratong vychází většinou na začátek listopadu. Letos v roce 2014 bude Loy Krathong 6.11.

Krathong znamená v thajštině něco jako ozdobná loďka nebo ozdobná dekorace. A Loy znamená plující. Samotný krathong je důležitou součástí ceremoniálnu při tomto svátku. Někteří si krathong (ozdobnou dekoraci) vyrobí samy, jiní si ji koupí. Krathong je tradičně vyrobený z části kmene banánovníku nebo z leknínu. V dnešní době je ale většinou k dostání z části vyrobený z polystyrenu, nebo z chleba, který je nejlepší pro životní prostředí, protože po něm není za několik dní ani památky. To je u tohoto svátku hodně důležité, protože hlavní část celé ceremonie je o tom, že se květinami a banánovými listy ozdobený krathong pošle společně s uprostřed zapálenou svíčkou a vonnými tyčinkami volně po vodě.

Náš thajský kamarád s jednou z jeho X žen... a mým prvním Krathongem :)

Pokud je krathong vyrobený z chleba, ryby ho velmi rychle zlikvidují. Krathongy z polystyrenu jsou v některých čátech Thajska dokonce zakázány, ale i tak se prodávají snad všude.

Do kratongu lidé občas vkládají i mince, jako dárek pro ducha řeky. Samotný svátek údajně vzniknul tak, že lidé chtěli předvést svůj respekt duchu vody.

Mezi thajci obecně platí to, že se chtějí krathongem vytáhnout, takže čím bohatější thajec, tím větší a zdobenější krathong chce mít.

A jak tedy samotný ceremoniál probíhá? Když už máte koupený, nebo vyrobený svůj kratong, dojdete k řece, jezírku, nebo na pláž, kde krathong vypustíte se zapálenou svíčkou po vodě. Musím upozornit na to, že v hotelech se na tomto svátku snaží vydělat tak, že nabízí "Loy Kratong" předražené balíčky, kdy hostům dají večeři a dostanou kratong, který pouští do bazénu. Upřímně bych raději nedělala žádný Loy Kratong, než tenhle umělý marketingový trik. Rozhodně stojí za to vyrazit tam, kam jdou místní a zážitek z toho budete mít o milion procent lepší:)!

Při pouštění kratongu byste měli současně poslat pryč po vodě i svoji negativní energii a špatné myšlenky, které se Vám za poslední rok nahromadili. Ačkoliv nejsem nijak spirituálně založená, je to vážně hezký moment:).
Do jisté míry je to davové šílenství, které ale většinou probíhá docela klidně:). Pokud se pouští krathong do moře, většinou si  lidé vlezou po kolena do vody a svůj krathong vypustí.

Například ale v Bangkoku stojí za to dojít na přístav "Sathorn Pier", kde je úžasná atmosféra, ale předem upozorňuji, že také obrovské množství lidí. K přístavu se dostanete krátkou procházkou z Saphan Taksin BTS. A poté se projdete okolo stánků (kde si rovnou můžete pořídit krathong) až k samotnému nábřeží, kde si koupíte lístek na loď (nepomatuji si přesně cenu, ale bylo to v řádech několika korun).

Vše je skvěle zorganizované a když nevíte co máte dělat, prostě následujte ostatní:). Loďka Vás odveze společně s dalšími tak 20 lidmi několik minut po řece až ke krásnému chrámu Wat Arun (o kterém jste si mohli přečíst v jednom z předchozích článků). Výhled na ve tmě osvícený Wat Arun je už sám o sobě krásný. Loďka zastaví uprostřed řeky a lidé začnou zapalovat svíčky a vonné tyčinky na krathongu a pomalu je jeden po druhém posílají po vodě.


Minulý rok jsme si pořídili jen plně přírodní leknínové prťavé krathongy
Malé kratongy a osvícený Wat ARunZamyslet se nad negativními myšlenkami, které nás trápí.....
...a poslat je po vodě pryč:)
Lampiony v dálceKhun Phat, Khun Stefan a Khun Song :)


voda se postupně plní tisíci kratongy


Cesta zpět k BTS mi přišla úplně stejná jako když jsme odcházeli v Londýně po zápase Arsenalu k metru. Šílené množství lidí, které vlaky nemohou najednou pobrat. Připravte se na to :). Můžete zkusit chytit taxíka, stejně tak jako stovky dalších lidí, takže BTS je nejspíš stále lepší volbou.

Většina blogů a stránek o Thajsku mixuje svátek Yi Peng a Loy Krathong dohromady, protože se slaví v jeden den. A tak často Loy Krathong překládají jako svátek světel. Svátek světel je ale právě Yi Peng, který většina thajců oslaví současně. Yi Peng pravděpodobně ale všichni znáte každoročně ze zpráv a někteří jste pravdpodobně dokonce někdy v životě dělali něco podobného:).Na tento svátek se totiž používají čínské lucerny, neboli jak jim v Čechách říkáme "balóny štěstí". V Thajsku jim říkají "Khom Loi". Na plážích většinou lidé pošlou Loy Krathong a poté vypustí "balón štěstí". 


Song a jeho lampion :)


V některých místech se thajky na tento svátek oblečou do tradičních thajských kostýmů. Protože lidé vypouští Loy Kratong a lampiony hromadně, nebe je poseto tisíci poletujích lampiónů a moře/řeka je plná světélkujících krathongů. Je to skoro jako z pohádky:).
Největší slavnosti jsou ale ve městě Chiang Mai, kam se na tento svátek sjíždějí lidé z celého Thajska a turisté z celého světa. Letenky do Chiang Mai jsou na tento datum vyprodané mnohdy už začátkem října a ceny jsou mnohonásobně dražší než na jakýkoliv jiný den v roce. To samé se týká i jízdenek na vlak do Chiang Mai.

V městě Chiang Mai můžete vidět budhistické mnichy při jejich ceremoniálu vypuštění Khom Loi.


Jelikož thajština nepoužívá na psaní latinku jako my, ale jak se v Čechách často říká "píší klikyháky", do latinky se většina thajských slov přepisuje foneticky jak je slyšíme. A to vede k tomu, že na jedno thajské slovo je ve výsledku víc slov napsané latinkou. Proto se setkáte například s tímhle: Loi Kratong nebo Loy Krathong a také Yi Peng nebo Yee Peng. 


Pokud budete v Thajsku okolo začátku listopadu, vygooglujte si, na jaké datum přesně Loy Krathong daný rok vychází a zúčastněte se také:). Nikdo na Vás v Thajsku nebude koukat zvláštně ba baopak, thajci si velmi váží, když vidí, že cizinec prokazuje úctu slavením jejich tradic:).

Narazila jsem na tuto fotografii...ráno po Loy Kratong mladý thajec stojí ve špinavé vodě řeky a hledá v kratongu drobné, které lidé do kratongu vložili jako dar pro ducha řeky.

Děkuji za přečtení i komentáře! Já si tento týden udělám rychlý výlet do Evropy ze kterého bude moc zajímavý článek, hned jak vyjdou fotografie:). Pokud Vás můj listopadový trip zajímá, můžete sledovat fotky na mém instagramu a FB tohoto blogu: www.facebook.com/fashionhouseczblog .


Kristýna

xxx


You Might Also Like

2 comments

 1. Great blog♥

  How about follow each other?
  I follow your blog. Waiting for you♥
  My Blog: http://juliemcqueen.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. to je nádhera :)

  ReplyDelete

Send me a message!