Asie Bangkok

FOOD MARKET

December 09, 2014Epic Betch KristýnaJak moc miluji thajskou kuchyni nejde snad ani slovy vysvětlit. Spojení zázvoru, chilli papriček, česneku, koriandru, limetky a kokosu... Naprostá vyváženost sladké a slané chuti je stejně dokonalá jako pálivé a chladivé prvky v téměř každém jídle.

Řadím se mezi foodies, takové ty lidi, pro které je jídlo zážitkem a rádi objevují nové chutě a experimentují s kuchyněmi z celého světa. A pro foodies je Thajsko naprostým rájem. Nikdy jsem neřekla žádnému jídlu ne a občas jsem ochutnala i dost bizardní jídla. Ale nikdy mi po žádném v Thajsku nebylo špatně.


Nevím proč tomu tak je, ale snad 80% evropanů, se kterými jsem šla v Thajsku na jídlo, nemá rádo koriandr. A to je trochu problém, protože koriandr je tady skoro ve všem.


Moje láska k jídlu mě nutí prozkoumávat nové trhy s ovocem a zeleninou a různé stánky s předem připraveným jídlem.


Potom co jsme se přestěhovali, jsem přišla o všechna ta místa, která jsem už objevila okolo našeho starého bydliště. Měla jsem přesně místo kam chodím pro čerstvé ovoce k moc milému pánovi. Kousek od něj prodával jiný pán to nejúžasnější grilované vepřové maso na špejli a o pár kroků dál byl trh s masem a zeleninou. Na tento trh jsem nechodila večer sama, protože byl v takové zapadlé uličce daleko od hlavní silnice a bylo to v pravé thajské části, kde se děti zastavují a ukazují mi na obličej, protože se tam bílí lidé vlastně nedostanou. Já jsem se tam necítila v nebezpečí, ale na druhou stranu je vždy lepší nebýt slepý a nejít nebezpečí zbytečně přímo do náruče. Psychopat Vás může napadnout a okrást v každé zemi, ale v téhle zemi svítím oproti ostatním jako světlušky prdelka ve tmě...


Na druhou stranu mě tam už všichni znali a vždy se mnou vtipkovali a celkově tam byla fajn nálada. Docela jsem se tedy těšila na nové objevování v okolí mého nového domova.


V Thajsku nejste nikdy dál než pár desítek metrů od stánku s jídlem a každá čtvrť má zeleninový trh, který je většinou pořádně ukrytý a dostanete se tam různými uličkami, které ani na mapách mnohdy nenajdete. Pokud na něj nenarazíte pouhou náhodou, bude Vám někdo muset poradit.


Zelenina je většinou v obyčejných supermarketech dražší než je v ČR, ale kvalita je tam příšerná. Proto jídlo nakupuji jen v Gourmet obchodech. Tam ale zase vyjdou 3 brambory přes 100,-. Takže vydat se na pořádný trh je nejenom pastva pro oči ale také pro peněženku. Do Gourmet obchodu musím pro všechno ostatní, protože mají velké nabídky evropských produktů. Ale trhy mají tu nejlepší zeleninu, ovoce a mnohdy mořské plody. A navíc ta atmosféra je prostě skvělá.


Vydaly jsme se s kamarádkou, která bydlí kousek od nás, k našemu nejbližšímu trhu a snažily jsme se na fotkách alespoň trochu zachytit, jak to tam vypadá.


Byly jsme tam úplně prvně a hned po příchodu o nás věděl snad úplně každý. Ceny byly k smíchu a lidé milí. Mám tyhle místa ráda, protože zde vidíte tu pravou thajskou dobrotu. Omylem jsem jedné paní přeplatila (na přepočet asi 3,-) a nedala si říct a běžela za mnou přes půl trhu, aby mi peníze vrátila.

Tento trh má okolo sebe ještě pár uliček, kde prodávají vše od fake Chanel kabelek po mobilní telefony.... Fotky z této části přidám napřed. Je to taková ta špinavější část, jak by spousta cestovatelů řekla "ta kde je víc zajímavostí" :).
Už z dálky na nás pokřikovaly tyhle paní, že chtějí fotku s bílou slečnou :DBudhismus kouká z každého rohu:)

V uzoučkých uličkách se člověk musí vyhnout nejen ostatním nakupujícím, ale i scooterům


Chcete smartphone, nudlovou polévku, nebo tričko?


A těď už k samotnému trhu, který je o kousek dál:) :
Nejčerstvější místo na koupi ryb. Paní zasypávala ledem ještě třepoucí se ryby. A v některých kádích měla ještě ryby živé.Kuřecí drápy do polévky :D? 
Ačkoliv nemám žádné předsudky...kuřecí samo si raději koupím hezky zabalené z Gourmet obchodu:).

Možná prodává ovoce s profitem pár korun na kus, přesto ale výdělek počítá na moderním tabletu,

V Thajsku si musíte vybrat vy, jaký kousek byste rádi. Moje oblíbené grilované kuře s tím nejšťavnatějším masíčkem.Nemůžu s tím přestat. Děti je třeba mazlit :D.

Několik generací jedné rodiny v tom samém obchůdku:).


Když se teď zpětně koukám na tyhle fotky, mám trochu obavu, aby Vám to nepřišlo, jako nějaké špinavé místo neandrtálců... Pravdou ale je spíše to, že je to takový "farmářský trh", kde je vše čerstvé a lidé přívětiví a já se tam moc ráda vracím, už kvůli všem těm úsměvům:).


Děkuji za přečtení i komentáře a věrné čtenáře! Od roku 2015 plánuji už vážně pravidelné příspěvky na blogu:).

Pro ty co nemohou vydržet mezi vydanými články tady mám FB tohoto blogu, kam přidávám fotky z běžného života v Thajsku každý den (www.fb.com/fashionhouseczblog).


Kristýna

xxx

You Might Also Like

6 comments

 1. Já ti holka závidím ;)

  ReplyDelete
 2. Mně to nepřijde hnusné a špinavé, právě naopak! Jen teda nepobírám kozačky tvojí kamarádky, musela mít strašně zapařené nohy, ne? :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já nevim co mají pořád lidi se zapařenýma nohama :D. Nevim jestli se možná některým lidem potí víc než ostatním. Ale myslim že ona je úplně v pohodě :D.

   Delete
 3. Zauímavý článok :)
  www.lifewithmishel.blogspot.cz

  ReplyDelete
 4. gorgeous post! love all the pictures :)
  foreign countries are so beautiful :)
  do you want to follow eachother? let me know and I will follow back :)

  - www.angelaah91.blogspot.nl

  ReplyDelete
 5. och tie pazure to je aky humus! fujto!

  Zelam krasne sviatky a pozyvam na vianocnu giveaway, tu: http://www.biancaprincipessa.blogspot.sk/2014/12/stastne-vesele-vianoce.html

  ReplyDelete

Send me a message!