Cestovani Evropa

NÁVŠTĚVA V ČR A TROCHU RANDOMU

January 18, 2015Epic Betch KristýnaNovoroční předsevzetí jsem nikdy nebrala vážně. Nyní jsem se ale rozhodla, že se pokusím změnit pár věcí, které mě na mně štvou.

Koupila jsem si roztomilý kalendář (což považuji za základ úspěchu :D), naplnila jsem si Filofaxy na rok 2015 a stáhla jsem si aplikaci "Cal", která je v podstatě jako obyčejný kalendář do mobilu, ale přijde mi přehlednější a co je hlavní, můžu si v něm navolit zájmy (například "fashion, cars, animals, nature" atd.) a podle toho se mi bude na každý den měnit pozadí kalendáře fotkami z Tumblru. A tím se snažím sama sebe motivovat, abych dodržovala to, co si naplánuji.Za posledních pár měsíců jsem svou práci poněkud rozmázla do více směrů a nevěnuji se pouze jedné jediné činnosti, jako tomu bylo dříve. A to si žádá mnohem lepší organizaci. Čím víc je práce, tím míň je času na koníčky, kterých se ale nehodlám vzdát, ba naopak - chci se jim věnovat více. A věřím, že při správném plánování půjde vše hladce. Udělala jsem si na každý den pevný rozvrh a také jsem si naplánovala 2x týdně tenis. Z bytu to mám na tenisový kurt přibližně 15 kroků a byla jsem si zahrát teprve jednou od té doby, co jsme se přestěhovali, což mě samotnou dělá naštvanou samu na sebe:D. A tomu je teď konec! V lednu 2016 plánuji být na takové úrovni, že by i Kvitová koukala...:D. Tak mi to snad vydrží co nejdéle. Mým dalším time-consuming koníčkem je právě tento blog. Možná právě proto, že jsem přirozeně docela ukecaná, mi trvá napsání článku docela dlouhou dobu. A po napsání je ještě alespoň hodinka výběru a hledání fotek k článku (když jde například o cestovní článek). 

Budu se muset rozhodnout, jestli články zkrátím, nebo budu postovat ve větších časových intervalech. Tak či tak v tom teď bude jistá pravidelnost.Když jsem se podívala na statistiku blogu, opravdu mě to potěšilo a dodalo mi to pocit, že psaní blogu vážně má cenu. Ale vím, že teď rozhodně nepřidávám posty tak často, jak bych chtěla a měla.


S mým novým super-duper plánováním to půjde ale určitě lépe:). Po naší vánoční dovolené jsem opět plná energie a mám docela vyčištěnou hlavu. Po více než roce jsem byla navštívit mou rodinu v ČR, což bylo moc fajn. Kromě krátké návštěvy Prahy byl mým jediným programem vidět rodinu a kamarády. Skoro celá rodina se sešla na společném obědě/tiskové konferenci :D a bylo to vážně moc milé. Stefan má výhodu/nevýhodu v tom, že rozhodně nemluví plynule česky a moje rodina zase nemluví úplně anglicky, takže si občas na rodinných akcích přijdu jako překladatelka. Tektokrát to bylo ale o hodně lepší než dříve, naučila jsem se poslouchat jedním uchem toho s kým mluvím já a druhým uchem Stefana (aniž bych ho aktivně poslouchala), který se snaží mluvit s někým jiným. A když slyším, že si nějaké slovíčko navzájem nerozumí, tak jim jen napovím a povídám si dál s tím s kým chci. Vypilovat mi tohle trvalo možná 4 roky, ale myslím, že jsem to konečně zvládla :D.

Jako vejce vejci :D .


Není totiž jednoduché říct to, co chcete vy a navíc ještě říct, co Váš partner chce říct a poté ještě odpověď přeříkat do angličtiny. To člověk mluví 2x více než normálně a po hodinové kávě si pak přijdu, jako kdybych zrovna odzpívala tří hodinový koncert.


kočkokuře
Při mých návštěvách v ČR se většinou jedu podívat na nové členy rodin mých kamarádek. Děti přibývají a mazlíčci také. Tohle je kočkokuře mé kamarádky. A má i svůj vlastní insta kanál @Leona.Adellaide

S mojí kočičkou.


Ušák učí babičku s iPhonem. Jednou ten skype zvládneme :D!

Člověk má snad vždy rád kuchyni z jeho země, ale čím dál tím víc si všímám toho, že po žití v Thajsku jsem si zvykla na neuvěřitelné množství zeleniny a silných příchutí. Protože je česká kuchyně dost těžká a u spousty receptů je "zelenina" považovaná spíše za sprosté slovo než za ingredienci, měla jsem po pár dnech v ČR docela chuť na nějakou pálivou thajskou dobrotu.

Samozřejmě jsem neodolala svíčce od maminky.


Co mi v ČR ale chybělo ze všeho nejvíc bylo dobré kafe. Ano, jsem kávovým snobem. Ale právě proto že vím, co je dobrá káva, mě mrzí, když v Čechách dobrou kávu kazí. Pocházím z poměrně malého města (tak malého, že když vyjdu v neděli na úplně vylidněné náměstí, kde bude procházet pouze jeden člověk - s tím člověkem se 100% známe). Kaváren je tam ale docela dost a věřím, že třeba i 3-4 vědí moc dobře, jak dobrou kávu udělat. Otázkou je, jestli návštěvníci tenhle fakt ocenní, nebo si ho vůbec nevšimnou.

Stejně jako spoustě dalších lidí, mi nejde přes uši slovo "presso". Což má být český vynález hnusného kávy. A z nějakého důvodu to lidé hrozně neradi slyší...


Když totiž uděláte kávu v pákovém kávovaru, pouze prvních max. 30 vteřin poteče káva...poté poteče už jen voda jako ze žumpy.


Proto ten, kdo rozumí kávě, nikdy nenaplní hrnek o 250ml tak, že zapne kávovar a nechá ho minutu a půl téct. Tím se totiž stane to, že přibližně prvních 30ml výborné kávy zmixoval s 220ml nechutné smradlavé vody a tím prvních 30ml samozřejmě úplně zničil.

Nevěříte? Tak si udělejte test. Připravte si dva šálky. Zapněte Váš kávovar a nechte vytéct max. 30ml kávy do jednoho šálku. Poté šálky vyměňte. A do druhého šálku nechte natéct zbylých 180ml (nebo i klidně víc). A pak se z toho druhého šálku napijte. Jen ochutnejte tu žumpu, kterou jste do teď mixovali s tou dobrou kávou.

Jedna česká stránka se touto tématikou docela vtipně zabývá. Můžete se podívat zde: http://www.piccoloneexistuje.cz/ . Odpoví Vám na všechny Vaše otázky, proč je "presso" hnus, co piccolo neznamená a jak udělat dobrou kávu.Já jsem za celou dobu v ČR bohužel neobjevila místo, kde by mi udělali dobré kafe. Je pravda, že jsem nebyla na žádné misi za dobrou kávou, ale vzhledem k tomu, že jsem za 4 dny chodila na jedno kafe za druhým (s kýmkoliv jsem se chtěla sejít jsme zašli do nějaké kavárny), tak bych čekala alespoň jedno dobré kafe... Možná si říkáte, že jsem jen rozmazlená, ale já si zase říkám, proč tu dobrotu kazit?

Byla jsem elitní kávový snob ještě předtím, než to bylo cool :D.


Prvně mi tohle vysvětlil jeden pán právě v ČR. Byl to technik jedné značky kavárenských kávovarů a zaučoval mě na něm, když jsem měla v kavárně brigádu. Poté co mě donutil vypít šálek té "smradaté" vody, se ze mě stal instantní coffee snob:).

ČR jsem si celkově moc užila, i když jsem si nemohla zvyknout na tu prázdnotu ve městech. Kromě centra Prahy mi to všude přišlo jako po výbuchu atomovky, ale to je asi tím, že jsem zvyklá na plné ulice Bangkoku.

Jestli jsem něčím rozmazlená, tak je to určitě dostupností v Thajsku všeho a kdykoliv. Úplně jsem zapomněla, že některé obchody jsou v ČR už odpoledne zavřené a o víkendu některé ani neotevřou. Že když zastavím na benzínové pumpě, tak se musím sebrat a sama natankovat :D. A že je normální, když jsou lidé protivní. Na to se mi těžko zvyká a upřímně si na to ani zvykat nechci.

Na druhou stranu je skvělé trávit čas s rodinou a s lidmi, se kterými se přátelím už od mala. Udržovat vztahy po skypu rozhodně není jednoduché, ale není to ani nedozažitelné. I když mojí 80ti letou babičku už asi skypovat nenaučím, můj 70ti letý děda to zvládá bravurně. Tak mi nezbyde než babičce posílat pohledy, než se zase přijedeme ukázat.Vím, že hodně lidí má asi představu, že se celé dny opaluji u bazénu a víc v Thajsku nedělám. Nevadí mi, že si to myslí. Pokud si tohle někdo myslí, tak mě nezná moc dobře. Pokud se moc dobře neznáme, tak mě nezajímá, co si myslí :D. 

Život v Thajsku není zadarmo, i když tady některé věci jsou levné. A to přitahuje velké množství lidí z ČR a SK, kteří nemají moc peněz a myslí si, že si budou v Thajsku žít jako králové. 99% z nich se do Thajska ani nedostane. A to jedno procento co se do Thajska pokusí opravdu odstěhovat, většinou nezůstane dlouho. Samozřejmě né všichni nedokážou zůstat. Já jsem toho důkazem. Ale proč to píšu? Za poslední měsíc (ona je totiž v Thajsku teď turistická sezóna, cestovní kanceláře Thajsko víc tlačí a instagram je plný fotek od dovolenkářů, kteří postují dechberoucí fotky z ostrovů) se mi ozvalo vážně velké množství lidí, kteří se ptají, jak se do Thajska odstěhovat a mají přinejmenším zkreslené představy. Pokud o Thajsku přemýšlíte, jako o Vaší nové adrese, napřed si zjistěte něco o legislativě a možnosti práce a pobytu pro cizince. Jinak budete po příjezdu nemile překvapeni. Koukejte jen na nové informace, protože zákony se často mění a to co byla pravda v roce 2013 už nyní pravdou být nemusí.


Nic není nedosažitelné a pokud si někdo vážně za něčím jde, tak to dokáže:). Jen je dobré si uvědomit, že si musíte pěšinku vyšlápnout samy, protože to za Vás nikdo neudělá. Důkazem je spoustu českých blogerek, které postují z různých částí světa, kam se rozhodly odstěhovat:).
Děkuji za komentáře, přečtení článku i za to, že mě followujete na instagramu nebo facebooku. Opravdu si vážím mých oddaných sledovatelek a věřte, že si Vás všímám (ty jako je Pepunka a E.Peti. upřímně ani nejde přehlédnout :).


Snad Vás budu bavit i v roce 2015 s mými (PRAVIDELNÝMI!!!) články:)!

Kristýna

xxxYou Might Also Like

21 comments

 1. Sakra 😃 ale kdyz ty jsi skvela👍😀

  ReplyDelete
 2. Ted nevim jestli mam bejt rada ;D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já jsem ráda :D! Fakt. Ber to jako vyznamenání :DDD

   Delete
  2. To jsem rada ;) Chytrý mobil mam po ruce stale,kdybych musela zapínat PC tak aktivní nebudu vubec;D

   Delete
 3. Museli být rádi, že tě měli po takové době doma osobně, to se nedivím. A k tomu tenisu - většinou to fakt tak bývá, že koníček, který je nejdosažitelnější a máme ho před nosem, tak k tomu se ne a ne dokopat. :-) Já už dva roky plánuju procházky s holemi na nordic walking, byla jsem jednou. :-D Takže taky předsevzetí do nového roku.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Než jsem měla vlastní tenisovou raketu, tak jsem hrála pořád. A když jsme dostala kompletní výbavu, tak jsem úplně přestala :D. Je to děs, ale teď se vše změní! Věřím, že ty začneš taky pravidelně procházkovat :).

   Delete
 4. Néé, nezkracuj články, spíš prodlužuj a více často! :D
  Máš pravdu, že je tu většina lidí zachmuřených a protivných, ono se ani není na koho usmívat, každý je naštvaný a nespokojený se svým životem, ale málokdo proti tomu něco dělá, ono to v tomto státě někdy ani líp nejde, bohužel. Obchody, které by jely 24/7 jsou sice někdy fajn, ale na druhou stranu mi to nevadí, je to fér vůči těm lidem, kteří tam pracují, taky si zaslouží být někdy doma a odpočívat.
  Tak doufám, že se ti tvá předsevzetí podaří dodržet, přeji vše nejlepší v roce 2015, málo haterů, víc fanoušků a spoustu úspěchů ve všech oblastech. Doufám, že nejsem moc otravný stalker, ale taková normální fanynka, a uvidíš, jednou, jednou určitě! si taky pořídím mobil, se kterým se budu moct vyfotit na instagramu, do roku 2016 uričtě! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Možná je zaplním víc fotkama - to je dobrý kompromis, ne :D?.

   V Thajsku ty nonstop obchody spíš vyprodukují víc pracovních míst. Ale myslím, že v ČR se jim to prostě nevyplatí, aby za nic přišli dva zákazníci.

   Moc děkuji za milou zprávu. Den kdy Pepu postne fotku na insta se určitě zapíše do dějin! :)

   Delete
 5. Jo, tak to je dobrý kompromis, to máš pravdu :D
  Ano, tady by víc lidí nikdo nezaměstnal a v obchodech je vykořisťují už i tak dost, navíc by to snad krom Prahy a pár dalších větších měst nemělo žádný smysl a uplatnění.
  Ještě jsem se chtěla zeptat, co používáš za make-up, všude vypadáš jak kdybys měla snad porcelánovou pleť!
  Jo, do dějin se to zapíše určitě, protože já a chytré mobily, to zatím nejde moc dohromady, hlavně dotykáče :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Na tehle fotkách mam jen nejaky obyc Loreal provizorní, protože v evrope vždycky vyblednu:). jinak mam většinou od MAC. ten mi sedí nejlíp. i kdyz 99% z toho jak vypada pleť je pro me čistění pleti a highlighter :).

   jak budes mít dotykac tak uz urcite nebudeš chtít jiný:). mozna by sis mela ted užívat, ze nejsi závislak na telefonu jako vsichni ostatní :D

   Delete
 6. A sakra, teď jsem si všimla kočkokuřete, tak to je fakt něco :D hned se mi vybavil ten díl Přátel, jak si Rachel pořídila tohohle, ehm, mazlíčka :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja jsem na tu fotku totiž prvně zapomnela :D. Přidala jsem ji až ted.

   Delete
 7. Fotky se povedly :) No já tedka ziji s přítelem v Anglii a jak pojedeme v květnu do ČR :D tak uděláme fotky námaěstí tu a v ČR a pekne povedený rozdíl :D v ČR prázdno a tu plno :D

  http://www.style-and-smile15.blogspot.cz/

  ReplyDelete
  Replies
  1. V Anglii bych rekla ze je to mimo turisticka centra take trochu vylidnene, ale mozna jsem fakt uz zdegenerovana tou Asii :D.

   Jak dlouho uz jste v UK:)?

   Delete
 8. olalaááá, ta svíčková!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Svíčková je základ dobrého výletu do ČR :D.

   Delete
 9. Krásné fotky, je fajn takhle nahlídnout do tvého soukromí, těším se na další články :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji :). Nemám úplně ráda, když toho ukážu moc. Ale snad toho nebudu litovat :).

   Delete
 10. Držím palce s plánováním :D Já mám milion deníků a lístečků a do toho něco v mobilu, takže nikdy, nikdy nejsem schopná najít informace, které potřebuju :D Na druhou stranu mě do teď nenapadlo nainstalovat do mobilu lepší kalendář než ten, co byl v základní výbavě :D Takže dík za tip, jdu zkusit něco stáhnout...

  ReplyDelete
  Replies
  1. :D taky jsem byla rozházená po lístečkách atd. a prostě to nevycházelo. Teď jsem na sebe začla být přísná, že prostě vše musí být v té aplikaci a zatím to (ťuk, ťuk) vychází. Na tenise jsem dokonce byla víckrát, než jsem si nařídila :D. Takže good luck! A ten kalendář Cal je zatím vážně super:).

   Delete

Send me a message!