Asie Bangkok

Nebezpečné Thajsko?

March 12, 2015Epic Betch Kristýna

ENGLISH VERSION IS COMING SOON!

Nikdy jsem netušila, jak moc člověka omezuje, když nemluví anglicky a musí se spoléhat jen na česká média. Když totiž otevřu například www.novinky.cz , objeví se spoustu nepřesných zahraničních zpráv s obrovským zpožděním. Nevím jestli je důvodem to, že české redakce pouze přebírají reportáže zahraničních serverů, kdy je spousta infromací ztracena v překladu, nebo je důvod někde jinde. Ale jisté je to, že jsem právě tady v Thajsku zažila to, že jsem byla přímo v centru dění a až za více než 12 hodin se informace o této události dostala na CNN, BBC atd. a až tři dny poté se tato zpráva dostala na české servery, ve velmi zkomolené a nepřesné podobě.Prvně jsem byla vážně překvapená tím, jak detailně je popsaná každá minuta života Bartošové a jak nepřesně je popsané světové dění. Teď jsem spíš překvapená, když se vůbec nějaké zprávy o Thajsku dostanou na české servery a do českých zpráv. 

Od chvíle, kdy to začelo vřít na Ukrajině, byly thajské události naprosto nepodstatné (a že docela podstatné byly),


Předem bych chtěla říct hlavně to, že nic není černobílé. V době začátků protestů v Thajsku jsem dostávala totiž jen dva druhy zpráv od rodiny, přátel a známých. Jeden druh byl: "Okamžitě se musíš zabalit a odletět do ČR, protože je to v Thajsku šíleně nebezpečné!" A druhé zprávy byly většinou: "Oni zase přehánějí v tý televizi, viď?"Ano, Thajsko stále prochází velkými změnami. Již od začátku protestů (listopad 2013) zemřelo v Thajsku více než 30 lidí. Některé části Bangkoku (třeba taky naše ulice) byla opravdu dost nebezpečné. Zbytek Bangkoku a celého Thajska byl ale naprosto v klidu. A v turistických místech se vůbec nic nezměnilo. Přitom turisté hromadně rušili dovolené a prchali z Thajska


Ale fakt, že ve městě Pattaya zemřou každý týden násilnou smrtí turisté, cestovatelé a SEXpati (počet úmrtí místních v Pattaya je těžko evidovatelný, protože to tam nikoho extra "nepumpuje"), nikomu nepřijde zvláštní a dovči do Pattaya bookujou jako na běžícím pásu.

Takže do Bangkoku se lidé báli, ale Čechů je v největším "nightclubu" světa pořád plno.


V Bangkoku, i když není žádná revoluce, se musí člověk chovat trošku jinak, než na českém maloměstě. Prostě nemůže být člověk slepý k faktu, že jako běloh je tady mnohdy středem pozornosti, ať už té milé, ale samozřejmě i té nemilé. A proto na to člověk nesmí nikdy zapomenout.
Nedávno jsem četla na nějakém fóru, že se jedna slečna trochu bála jet na dovolenou do Thajska. A jiná slečna jí tam vysvětlila to "že Thajsko je úplně oukej, protože ona tam jela na měsíc s přítelem a chlastala tam do tří do rána s místníma, sama v hospodě a pak se vožralá vracela pěšky sama v noci domů a nic se jí nestalo, vždyť jsou Thajci přece tak hodný lidi, tak copa by se jeden bál...." Z takovýhle lidí mi rostou facky na rukou. Né proto, že se vystavují nebezpečí, ale spíš tím, že šíří nepravdivé informace, které můžou ve výsledku někomu vážně ublížit.

Já osobně tady strach nemám. Ale vybírám si kam jdu a nestydím se někdy otočit a jít na druhou stranu, protože jsem se dostala do né příliš bezpečné uličky. V noci bych nešla sama po neosvětlených odlehlých silnicích a celkově se snažím přemýšlet o tom, co dělám. Všude jsou lidé, kteří jsou hodní a také ti, kteří jsou zlí. A v zemi, kde je vysoká chudoba, počet lidí závislích na drogách a alkoholu, je možná těch zlých trochu víc, než na co jsme v menších českých městech zvyklí.


V turistických místech na Vás vždy bude číhat nějaká ta neplecha. Ať ladyboy, který Vám neuvěřitelně lichotí, zatímco Vám vytahává peněženku z kapsy, nebo ještě trochu podlejší finta. Před památkami (hlavně v Bangkoku), na Vás mnohdy budou lidé pokřikovat, že je dnes památka uzavřená, nebo že je otevřená jen pro místní. A když jste tak smutní, tak Vám "pomůžou" a odvezou Vás k nějaké lepší atrakci, nebo jen tam kam potřebujete.

Památka je samozřejmě otevřená a tento člověk se na Vás jen snaží vydělat buď tak, že mu zaplatíte za odvoz, nebo Vás odveze někam (k nějaké indické švadlence, obchodu, nebo na jinou atrakci), kde dostává zaplaceno za každého dotáhnutého cizince.

Tohle jsem už někde psala, ale nedávno na to doplatila jedna moje kamarádka....takže opakování je matka moudrosti:)!
Dalším důvodem k opatrnosti v Thajsku je to, že pro Vás nikdy nepřiletí vrtulník z nemocnice, aby Vám zachránil život. A sanitka se k Vám pravděpodobně také nedostane včas, protože zácpy jsou v Thajsku velkým problémem. Jen než se k Vám sanitka dostane, může to být klidně dvě hodiny po zavolání. A proto tady všichní ví, že když se něco stane, musíte sednout na taxíka a dojet okamžitě do nemocnice na vlastní pěst. Bohužel na odlehlých ostrovech můžete být klidně 3-4 hodiny cesty daleko k nejbližší nemocnici.

Viděla jsem také několik rodičů malých dětí, kteří se ptali, jestli je bezpečné jet s malým miminkem, nebo dítětem tam a tam... Upřímně se ale neptali. Bylo to takové to "honem mi někdo napište že je to ok, beztak už to máme zabookovaný". A kdykoliv jim někdo napsal o tom, že dané místo opravdu baby-friendly není, tak to vůbec nebrali.

Některá místa pro malé děti opravdu nejsou. Po Thajsku bych nikdy nevyrazila s malým dítětem někam, kde není v blízkosti dobrá nemocnice. Krásných míst blízko nemocnic je spousty, tak proč riskovat?Pokud jste četli moje články o Phi Phi Island, tak určitě víte, jak moc Phi Phi zbožňuji. Nemocnice tam ale pořádná není. Nejbližší je na ostrově Phuket, několik poměrně nepříjemných hodin na lodi. A loď také nejezdí velmi často. Pokud se Vašemu dítěti udělá špatně večer, tak další loď jede až druhý den ráno. Ano, beru argument, že je Vaše dítě zdravé a za poslední dva roky nemělo ani rýmu. Ale teď je na úplně jiném kontinentu, vystaveno silnému slunci, unaveno dlouhým cestováním a vystaveno naprosto novým bakteriím. Takže určitě promyslete, jestli za to ten potencionální horor stojí... A asi raději googlujte místa v Thajsku doporučené rodinám:).Nebojím se říct, že některé nemocnice v Thajsku jsou možná lepší než v ČR, takže tam už problém není. 

Celkově prostě musíte být opatrní. Nemyslete si, že všichni co se usmívají to s Vámi myslí dobře. Ale určitě zase ke všem nepřistupujte tak, že se Vás snaží okrást :). Nikdo nemá rád, když k ni někdo takhle přistupuje:).


Přidávám pár fotek z období mezi listopadem 2013 a červencem 2014. Jak jsem již psala, vše se dělo přímo na prahu našeho domu. Rušná silnice byla týdny zabarikádovaná a kempovalo na ní stovky lidí. Ze začátku jen thajců, časem i reportéři z různých zemí. Občas byla nálada protestů celkem veselá, lidé zpívali, tancovali a bylo to spíš, jako kdyby přijela pouť. A jindy to bylo opravdu špatné. Když se začeli házet granáty do davů. Snažila jsem se velkým skupinám vyhýbat. Dokonce na místě, kde jsme čekali na tuk tuk, několik minut po našem odjezdu někdo vhodil granát mezi lidi a dvě malé thajské děti, které z tuk tuku právě vystupovaly, to odnesly životem.


To byl opravdu hrozný pocit, když jsme věděli, že granát vybuchl přesně na místě, kde jsme stáli. A měla jsem chvíli pocit, že tohle je konec klidu a je čas odjet někam alespoň na pár dní. Brzy na to ale město zavalili těžkooděnci a nějakou dobu se nikam nehli. A najednou bylo Thajsko bezpečnější než kdy dřív. Panika mi vletěla do hlavy, ale nebyla na místě.


Doufám, že tenhle článek není až moc depresivní. A snad nevyzní tak, že Thajsko je, nebo není nebezpečné místo. Thajsko je prostě místo, kde musí mít člověk oči otevřené, i když se lidé usmívají.
Nemůžu říct, že jsem měla dobrý pocit, když jsem procházela kolem těhle policistů, kteří se zničehonic zvedli a pěkně rychle se kolem mě přesunuli směrem k našemu domu.

Šestiproudová silnice se změnila na nějakou dobu na kemp. Lidé spali, jedli, slavili a protestovali přímo uprostřed.


Auta nejezdily, některé stanice nadzemky byly protestanty uzavřeny a jinak než pěšo se nikam dostat nedalo.


:DJedno video z našeho bývalého balkonu. Pískání začelo každý den brzy ráno a nekončilo do pozdních hodin...
Děkuji za přečtení i komentáře :). A pokud se sem chystáte na dovču, určitě si přečtěte článek "Co rozhodně nedělat v Thajsku?".


Mějte se krásně!


Kristýna

You Might Also Like

13 comments

 1. nechystam sa do Thajska ale bavia ma taketo typy clankov :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. to jsem moc rada:), budou totiz jen pribyvat ☺️

   Delete
 2. Zajímavý článek. Do Thajska se nechystám, ale určitě je důležité takové články psát právě proto, že média vše překrucují nebo ztrácí v překladu ;) Opatruj se a těším se na další psaní :) bára.kára blog

  ReplyDelete
 3. Do Thajska se chystám a přiznám se, že obavy mám. Byla jsem nejdále na Kypru, takže spíš pro to...

  ReplyDelete
  Replies
  1. lidé se nejvíce boji toho co neznaji:), myslim že na kypru se muzes dostat do nepříjemné situace stejne jako v Thajsku. jde jen o to přemýšlet hlavou a pak se neni ceho bat:).

   Delete
 4. Your blog is awesome!

  I am following you on gfc, would you like to follow me back so we can stay in touch?

  http://mypetitecorner.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Anonymous21:42

  Jojo česká média vesměs přebírají info z ČTK, je mi z toho smutno, když vidím, jak se jednotlivé články liší jen pár slovy, v horších případech je to přepsané celé :D a to studuju žurnalistiku! :( Jinak nový design blogu byl rozhodně dobrým krokem, krásko!* Laranyia

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc děkuji! Ze změny designu mam moc radost:). Že studuješ žurnalistiku a tenhle problém vidíš, je úžasná zpráva! Věřím v budoucí generaci českých žurnalistů :)!

   Delete
 6. skvěle a poučně sepsáno! jdu se s radostí vrhnout na další dva zbývající články :)

  ReplyDelete
 7. Anonymous12:49

  To co píšeš, platí ale pro všechny země, nejen pro Thajsko. Člověk prostě musí být opatrný a "mít rozum" všude, i doma :-)

  A co se zpráv v českých médiích týče, to snad ani nemá cenu komentovat.... Myslím, že každý rozumný člověk dnes už ví, že to nemá vůbec číst, je to samá depka, negativum a zavádějící info...:-(

  ReplyDelete
  Replies
  1. To máš rozhodně pravdu. Ale lidé občas na dovče trochu na rozum zapomenou:). Mrzí mě fakt, že když člověk neumí anglicky, tak prostě nemá šanci nějaké objektivní info vyhledat :(.

   Delete

Send me a message!