Cestovani Lifestyle

Thai Neighbours - Thajští sousedé

May 21, 2015Epic Betch Kristýna

English/Česky

Every now and then there is a story about some wild animal inside somebody's home in Thailand. Usually it is a snake and most of the time it is in a house not in a condominium.

Sometimes it is a king cobra but Python is even more common.

Občas Thajskem proletí zpráva o divokém zvířeti, které bylo nalezeno v nějakém domě. Většinou jde o hada a téměř vždy je to v domě a ne v bytě.

Občas jde o kobru královskou, ale většinou spíš o krajtu.


King Cobra - Kobra královská
That is why I don't feel like moving into a house in Thailand. And I don't want to live lower than on a 5th floor right now. Luckily we are high above that in 26th.

We don't get any flies,mosquitos or lizards in here. So I always felt like I'm safe - away from unwanted visitors. That is why I was so surprised when Stefan (very calmly by the way :D) came from bathroom to tell me that there was a poisonous centipede which came our of the shower drain ran around the bathroom and went back in.

A to je právě jeden z důvodů, proč se bráním představě žití v Thajsku v domě se zahradou. Nemám v plánu se ani stěhovat do bytu, který by byl na nižším než 5. patře. Naštěstí jsme teď v 26. patře, kam se toho moc nevyšplhá:).

V takhle vysokém patře k nám nedolítnou běžně ani komáři, mouchy, nebo gekoni. Takže jsem se v našem bytě vítila vždy celkem bezpečně, co se nezvaných návštěvníků týče. Právě proto mě velmi překvapilo, když jednoho večera Stefan vyšel z koupelny a s ledovým klidem mi řekl, že máme nového kamaráda - jedovatou stonožku (a pokud si teď představujete nějakého prcíčka, tak jste úplně vedle). Stonožka prý vyběhla z odpadu ve sprše, oběhla koupelnu a zaběhla zpět.I researched all dangerous animals and bugs of Thailand 3 years ago before moving to Asia. And this centipede was highlighted as poisonous, aggressive with very very very painful bite. They often hide in shoes. I automatically checking every shoe before I put it on :D.

So of course I freaked out thinking that we have a new permanent pet in our flat.

First thing was that I put the highest heels on my feet hoping that this could possibly save me from that ugly monster. And than I put lots of bleach down the drains. Also I stopped using this bathroom for like a week.

Předtím než jsem se odstěhovala do Thajska, jsem nastudovala všechno, co mě v Thajsku může usmrtit a nebo vážně zabolet. V té době jsem si myslela, že největší nebezpečí mi hrozí od kobry, ale vůbec mi nedošlo, že mi v Thajsku spíš ublíží člověk a že kobru mimo hadí zoo ani nikdy neuvidím :D. Z mého vyšetřování jsem věděla, že tyto stonožky jsou jedovaté, agresivní a jejich kousnutí je velmi jedovaté. Často se také schovávají v botách, proto je pro mě naproto automatické, že něž se obuji, tak mám jistotu, že v mé botě nic nežije :D.

První co jsem po objevu stonožky udělala, bylo to, že jsem si obula ty nejvyšší podpatky, které mám. A odmítla jsem se po bytě pohybovat bez nich. Doufala jsem, že tak budu z dosahu zákeřné stonožky :D. Do všech odpadů jsem vylila všechno savo, co jsme měli doma. A také jsem na týden chodila pouze do druhé koupelny. K téhle koupelně nemám ani po pár měsících úplnou důvěru :D. 

I know that this is very rare in new high rise building and that the centipede won't hopefully return. But my friends told me that it is quite common for them as they live in a house or low rise condominium.

There was new story on forum for expats in Bangkok. About one guy who is living very close to us in Bangkok city centre. He woke up in the middle of the night thanks to screaming from next door flat. His neighbour was woken up by 2m long python. And that python came through their toilet. I just hope that python which enters our building will find something interesting enough to stop before he climes all the way to us!

Vím, že tohle byla naprosto unikátní situace - v bytě, v novém domě a ještě takhle vysoko. A stále jsem ani vlastně po letech života v Thajsku osobně stonožku neviděla. 

Mám ale kamarády, pro které je návštěva stonožky mnohem běžnějším jevem. Hlavně proto, že bydlí ve starším domě a v nízkém patře. Prý se jim čas od času takhle koupelnou proběhne:). Nebo v "romantických" otevřených koupelnách v chatkách na pláži je to asi také běžnější, i když já jsem je nepotkala ani tam:).

Nedávno se objevila další zpráva o nezvané zvířecí návštěvě v bytě, dokonce v centru Bangkoku a jako bonus - nedaleko od nás. napsala jsem o tom už na FB tohoto blogu. Nějakého pána probudil v noci křik z vedlejšího bytu, do kterého vlezla divoká dvoumetrová krajta...záchodem. Takže já jen doufám, že krajta která se bude šplhat naším domem, najde něco zajímavého k zastavení, ještě předtím, než doleze k nám :D.

Python - Krajta
Obviously I'm keeping the toilets closed and making sure that the bathroom doors are closed for the night too since I read this story. It is ultra paranoid and I'm actually laughing at myself. With my luck the snake entering our flat would be intelligent enough to open the toilet and hug me while I'm sleeping :D.

My friends often saw a water monitor lizard under her car in underground carpark. It is nothing to be afraid of - when you know what it is:). If you want to see this massive wild lizard, you should visit Bangkok parks.

Takže u nás teď samozřejmě musí být záchodové prkýnko zaklapnuté a dveře do koupelen jsou bezpečně zavřené :D. Je to ultra paranoidní a sama sobě se kvůli tomu směju. S mým štěstím by had, který by k nám došplhal, bez problémů zvednul záchodové prkýnko, i otevřel dveře a vplížil se k nám do postele, kde by mě pěkně obejmul.

Jedna moje kamarádka často potkávala Water monitora (obrovského ještěra o kterém jsem Vám napsala v tomhle článku: Bangkok na kole )

But my theory is that where are bugs - there are geckos - where are geckos - there are snakes. I know that many people don't care about having geckos in their flat. They are harmless and I'm not afraid of them. But I rather live without wild animals in my place! 

It is quite enough to fight with thai ants. We never had a problem with ants in our apartment till one morning when we discovered that ants were stealing little pieces of our candle! CANDLE - basic candle without any smell. That is called desperation. Luckily we don't have problems with any bugs or animals anymore. 

Moje teorie je ta, že kde jsou brouci, tak jsou gekoni a kde jsou gekoni, tam se časem objeví hadi. Takže i když se gekonů vůbec nebojím - není také proč, tak je ale v bytě vážně tolerovat nebudu:D.

A co teprve thajští mravenci... Nikdy jsme s mravenci v našem bytě neměli problém, až do chvíle, kdy jsme je jedno ráno načapali, jak si odnáší kousky naší svíčky. SVÍČKY!? Obyčejné čajové svíčky, bez jakékoliv vůně. Tomu teprve říkám zoufalství. Naštěstí s nimi už žádné promlémy nemáme. Stačil jeden telefonát do recepce a 3 šikovní thajci s postřikem a je po problému.

People probably imagine Thailand as an insect heaven. But it is really not that bad if you live in clean place (but I'm not sure about hostels where people pay $5 per night).

Myslím, že si lidé představují Thajsko jako ráj hmyzáků. A z různých filmů známe zašvábené hotely a jiné díry po Thajsku. Ale tak to opravdu není, pokud člověk žije v čistém pěkném místě. Za hostely, kde stojí noc pro dva 150,- ale mluvit nemůžu, tak bude člověk asi spát s kdejakým hmyzákem.

Snad tímhle článkem nevyvolám paniku mezi těmi, kteří mají do Thajska naplánovanou dovolenou, ale naopak bude lidem jasnější, že Thajsko není úplně černobílé:). 


Do you have any experience with uninvited visitor too?

Měli jste někdy doma nezvaného souseda (v ČR nebo na dovolené) vy :)?

Kristýna

xxxYou Might Also Like

3 comments

 1. Anonymous05:49

  A pak se člověk nemá bát:)!

  ReplyDelete
 2. Anonymous05:51

  Ze vyleze ze zachodu se může stát i v cechách pokud jestlize utece sousedovi. na zachode ted budu taky kontrolovat furt :D

  ReplyDelete
 3. No, kamarádce jednou nepochopitelně utekl had - byla tam škvíra asi tak pro toho mravence, nemohla Jasmínu najít nějaký ten týden, už se s ní v duchu loučila, když jednou šla zatáhnout roletu a milá Jasmínka si to sjela s roletou dolů, jako by se nic nedělo :D takže se nic nestalo, ale klidné spaní bych asi neměla, být nějaká sousedka :D

  ReplyDelete

Send me a message!