4 years in Thailand

April 11, 2016Epic Betch Kristýna

ČESKY/ENGLISH ARTICLE WITH PHOTOS FROM FEB/2016 Phi Phi Holiday

Me and my fiance just celebrated 4 years of living in Thailand few days ago. And I can honestly say that every single year of living here changed my attitude towards Thailand, thai culture and thai people. 
Před pár dny jsme oslavili naše 4 roky života v Thajsku a začínáme náš pátý rok. Můžu upřímně říct, že mi každý rok trochu změnil pohled na Thajsko, thajskou kulturu a thajce. Pokud jste četli můj blog celý, tak jste si toho možná už také všimli při čtení starých a nových  příspěvků.I have never been outside of Europe before moving to Thailand except two short holidays to Dubai and Tenerife. So packing everything I own and moving to Thailand without ever visiting Asia was kind of adventures at the time. All I knew about Thailand was that there is fresh water leech, sea leach and also leech which lives on a dry land. I was 100% sure that as soon as I step my foot on a ground I will be cover in leeches. I also read everything about every animal which can possibly end my life while living in Thailand. And here I'm 4 years later without actually seeing an animal in wild which could kill me.
Než jsme se odstěhovali do Thajska, tak jsem byla mimo Evropu jen dvakrát. Jednou na Tenerife a podruhé v Dubaji. Takže balení kufrů s tím, že se stěhuji do Thajska, i když jsem nikdy nebyla ani v Asii, byl docela adrenalin. Jediné co jsem si o Thajsku v té době zjistila, bylo to, že tam jsou sladkovodní pijavice, mořské pijavice a pijavice, které žijí na souši. Byla jsem si proto stoprocentně jistá, že budu od hlavy až k patě obsypaná pijavicemi, hned jak položím nohu na zem. Také jsem si zjistila vše o zvířatech, která mě můžou v Thajsku zabít. Teď jsou to 4 roky poté a já jsem ještě neviděla ani jedno divoké zvíře, které by mi mohlo zabránit v dalším žití.


I came to this country afraid of animals. It makes me laugh how stupid I was. The first year in Thailand was great at the beginning and kind of a hell at the end. After 12 months here I almost hated thai people. Again - It makes me laugh how stupid I was. It was actually quite hard time. And I was in a wrong place around wrong people. But back then I didn't know that. I thought that the small group of people around me somehow represent the whole Thailand. There was somebody trying to scum me couple of times per day and people were lying to me constantly. I saw just fake smiles and people with evil thoughts around me. There is a bad place like that in every country. But I was wrong to believe that the whole country is like that based on this place.
Do téhle země jsem přišla s tím, že se bojím toho, co mi udělá nějaké zvíře. Dnes se směju tomu, jaký jsem byla hlupáček. První rok v Thajsku měl skvělý začátek, ale konec byl skoro peklo. Po téměř dvanácti měsících jsem skoro nenáviděla thajce. A upřímně to nebylo lehké období. Byla jsem na špatném místě obklopená špatnými lidmi. Ale to jsem tentkrát nevěděla. Myslela jsem si, že všichni v Thajsku jsou takoví jako thajci, kteří mě obklopují. Thajci kolem se mě snažili neustále obrat, o co to jen jde. Neustále mi lhali a já si přišla nonstop jako na bojovém poli. Všude okolo jsem viděla jen falešné úsměvy a lidi se zlými myšlenkami. Každá země má nějaké špatné místo. V tomhle není Thajsko nijak unikátní. Ale já jsem se pletla, když jsem předpokládala, že je celé Thajsko takové, jako to malé místo, kde právě jsem.


I still remember that day when I drove my car and got lost quite far away. My phone turned off and I wasn't feeling very good about the situation. As much as I didn't want to do it I stopped my car and ask some people for directions. And they were all trying to explain to me something but I couldn't understand back them at all. I went back to my car and tried to find the way by myself. One minute later a very old thai man started to circle around my driving car on his broken scooter demanding me to follow him. My first thoughts were that he is trying to get money out me. But I decided to follow him anyway for almost 15 minutes till we arrived next to a highway going the direction I needed to go. I was afraid that he is going to ask me for more money than I have in my pocket for helping me. But no. He didn't ask me for anything. And he was refusing to take any money from me even so he spend fuel and completely saved me. He was clearly very poor. But he wouldn't take anything. I was shocked. After many months living in Thailand this was the first time that somebody wanted to really help me and not just take my money. Short after that I understood that Thailand isn't what I thought it was. Thailand is amazing. And thai people can be the most amazing and generous people. And it is all up to me if I choose to be in a place where only criminals and bad people go. Or if I want to spend my time around the rest.
V té době se mi stala taková zvláštní situace, která mi naštěstí otevřela oči. Jela jsem autem a úplně jsem se ztratila. Byla jsem už docela daleko, nemohla jsem najít cestu zpět a v tu nejhorší chvíli se mi vypnul telefon. Znala jsem z vyprávění různé děsivé příběhy o tom, jak se lidé ztratili mezi městy a do jakých problémů se tak dostali, že jsem z toho neměla vůbec dobrý pocit. I když jsem vážně nechtěla, nezbylo mi nic jiného, než zastavit a zeptat se na cestu. Několik thajců se mi snažilo něco vysvělit, ale v té době moje znalosti thajštiny na takovouhle konverzaci nestačili a já musela vyrazit bez rady dál. Po chvíli mi okolo auta začal kroužit starý thajec na rozmláceném scooteru a dožadoval se toho, abych jela za ním. Bylo mi jasné, že chce peníze. Ale byla jsem už dost zoufalá, a tak jsem jela za ním. Následovala jsem ho skoro 15 minut, až mě dovedl k dálnici, na kterou jsem potřebovala jet. Měla jsem strach, že si řekne o víc peněz, než mám u sebe. Na takéhle pomoci jsem totiž už byla zvyklá, 500,- za kapku vteřinového lepidla na prasklou botu a 2.000,- za odvoz pár metrů mě už v Thajsku v té době ani nepřekvapovaly. Ale ne! Nejenom že si neřekl o přemrštěnou částku, neřekl si o nic! Přitom mě 15 minut vedl a na první pohled byl velmi chudý. Nabízela jsem mu peníze, ale za žádnou cenu si nechtěl vzít vůbec nic. To mě šokovalo. Po tolika měsících života v Thajsku byl tohle úplně první případ, kdy mi někdo nezištně pomohl. Krátce poté mi došlo, že Thajsko není to, co jsem si myslela. Thajsko je úžasné. A thajci jsou většinou neskutečně štědří a hodní lidé. A je jen na mně samotné, jestli chci být v místě, kde jsem obklopená kriminálníky a těmi nejhoršími thajci, kteří se tam sjíždějí, nebo jestli chci být v místě, kde mám kolem sebe normální thajce.


We moved to central Bangkok few months later and new episode of living in Thailand began. I was focused on working for myself in my tiny business and we travelled around Thailand and other asian countries a lot the second and third year. I was head over heals in love with Bangkok instantly. And with bangkokians too. And I still am. Even travelling around other places makes me realize how lucky we are to live here because in my eyes it is the best city in the world. 
Brzy poté jsme se odstěhovali do Bangkoku a nová epizoda života v Thajsku začala. Druhý a třetí rok v Thajsku jsem byla hlavně zaměřená na budování mého malého podniku a cestování po Thajsku a okolních zemích. Byla jsem okamžitě absolutně zamilovaná do Bangkoku a bangkokianů. A do dnes jsem. Všechny dovolené a výlety mi stále připomínají, jaké máme štěstí, že Bangkok je náš domov, protože je to v mých očích stále víc a víc to nejlepší místo na světě. A jsem Bangkoku vděčná za to, že mi ukázal, jaké Thajsko doopravdy je.
The fourth year was so far the best year in Thailand. It was possibly the best year of my life too:). I completely changed what I did for living. As you might already know I have a small interior design company now. And I work with thai people more than ever before. Sometimes I find myself looking at a thai person working certain way and thinking "Why would he even do it that way?" and other times I see thai worker looking at me thinking that I must be mad doing something my strange european way. It does bring few problems. But on the other hand I really like it because it at least entertaining for both parties. I can honestly say that my job is not boring :D. And everybody I work with is extremely polite and kind. My work drifted me away from my blog little bit but at least I have many new things to write about now. 
Čtvrtý rok v Thajsku byl zatím ten nejlepší. Tento rok byl vlastně nejlepší rok v mém životě :). Úplně jsem změnila svoji práci a jak už nejspíše asi víte, otevřela jsem podnik na design interierů. Nyní s thajci pracuji mnohem více než kdy dříve. A občas se zakoukám na některého z thajských pracovníků a říkám si, jak je vůbec možné, že takhle udělal to, co udělal :D. Někdy mi to hlava nebere. Ale pak jsou momenty, kdy dělník kouká na mě a 100% si říká, že jsem určitě padlá na hlavu, že dělám něco tím naším evropským stylem. Přinejmenším je to pro obě strany dost zábavné. Všichni, se kterými nyní pracuji, jsou velmi slušní a hodní lidé. A moje práce není nikdy nudná. Poslední dobou byla hodně časově náročná, a proto jsem už neměla tolik energie na blog. Alespoň mám ale teď hodně témat, o kterých můžu napsat! 
After all I felt and experienced in Thailand I feel that people who don't like it here just didn't have the chance to see it from the right direction yet.
Potom všem co jsem tady prožila, mám pocit, že lidé kteří Thajsko nemají rádi, ještě neměli možnost, tuhle krásnou zem vidět z toho pravého úhlu, jako jeden čas já.I hope that the 5th year in Thailand will be at least as good as the 4th year. 
Doufám, že ten pátý rok bude alespoň tak úžasný, jako ten čtvrtý.Kristýna

xxx  
 


You Might Also Like

16 comments

 1. Úžasný článek :) Někdy je opravdu zvláštní, jak nám nějaká náhoda nebo maličkost úplně změní pohled na danou věc. Přeji ti aby ten další rok byl skvělý a my jsme si díky tobě mohli přečíst skvělé články! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc dekuju za takovy mily komentar!

   Delete
 2. Na spoustu dalsich stastnych let v Thajsku, a nebo i jinde, pozvedam gin s tonikem....neee, kecam, jen caj 😀 🍸 🐜

  ReplyDelete
 3. Úžasný fotky <3 hodně štěstí pátý rok v Thajsku !

  ReplyDelete
 4. Krásný článek a úplně z něho vyzařuje ta změna názoru a je vidět, že jsi vážně šťastná, tak ať jsou nadcházející roky čím dál lepší! A psát, že fotky jsou úžasné je zbytečné, protože jsou úplně PECKOVNÍ !! :)

  http://denca-in-the-usa.blogspot.cz/

  ReplyDelete
  Replies
  1. To jsem moc rada :)! Dekuji a tobe take preji uspesne roky v zahranici!

   Delete
 5. Skvělý článek :)

  ReplyDelete
 6. Krásny článok. :) Dúfam, že sa tam raz dostanem aspoň na dovolenku.
  Victoria's secrets

  ReplyDelete
  Replies
  1. Urcite ano :)! Neni to tak daleko, jak se zda:).

   Delete
 7. Moc pěkný článek! Celkově se mi líbí tvůj pohled na svět a přístup k životu :-) moc ráda sleduju tvůj Snap! Doufám, že se do Thajska brzy podívám!! Kamarád žije ve Vietnamu, tak snad při jeho návštěvě zvládnem cestou i Thajsko :-)
  Jinak přeji ať jsou další roky minimálně tak dobré jako do teď, nebo lepší! :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc děkuji za milý komentář :)! Jestli máte čas, tak určitě i to Thajsko navštivte, letenky mezi thajskem a vietnamem nejsou vůbec drahé a když už budete v téhle části světa, tak by to byla škoda nevyužít:).

   Delete
 8. Anonymous15:37

  Gratuluji k výročí a přeji vše dobré do dalších let! Jak dlouho tam ještě chcete pobýt? Nechystáte se třeba přesídlit někam jinam??
  Jsem ráda, že jsi na Thajsko změnila názor, ono všude jsou dobří a zlí lidé, ale musím říct, po procestování kus světa se vždy ráda do Thajska vracím, je to furt nejlepší poměr "cena-výkon", alespoň na odpočinkovou dovču, a lidé jsou v okolních zemích také daleko horší :-))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc dekujeme :). Zatim presidleni nechystame. Jsme tady zivotem hodne rozmazleni...ale az se objevi misto, ktere nam bude v danou chvili vyhovovat vic, tak se zase klidne rada prestehuju. Termin cena-vykon je na dovolenou v Thajsku naprosto genialni :D. Asi to zacnu take pouzivat. Je tady krasne:).

   Delete

Send me a message!