Cestovani Lifestyle

ČÍM SI NEPOKAZIT NÁLADU

May 29, 2016Epic Betch Kristýna

CZECH ARTICLE
Když se odstěhujete do zahraničí, do lokality, kam se lítá běžně i na dovolené, nastanou u Vás stále se opakující se situace. 

1.) ASKHOLES
První rok se Vám neustále budou ozývat známí, staří známí a známí Vašich starých známých o kterých jste asi nikdy ani neslyšeli. Všichni budou chtít, aby jste jim naplánovali dovolenou a nejlépe je u Vás ještě ubytovali alespoň na 14 dnů a dělali jim 24/7 průvodce. Vždyť tam stejně určitě nic neděláte! Protože já žiji v Thajsku, kam se lítá na dovolené, tak jsem tady přeci také na intenzivní "šunko-válící kůře" a rozhodně tady z pohledu většiny jistě nepracuji. Do Thajska se přeci lítá k bazénu, za prací se jezdí do Německa a do Anglie, to ví přeci každé malé dítě!

Pravděpodobně budete všem rádi ze začátku radit, hledat a googlit, přitom ve výsledku všichni ti, kteří od Vás chtěli rady, pojedou letos na Mácháč, max do Egypta s cestovkou, což věděli ještě než z Vás začali tahat rozumy o Vaší destinaci. 

Pokud se do zahraničí chystáte odstěhovat, na tohle se prostě musíte připravit. Jestli navíc pocházíte z malého města, vše o čem Vám tady budu psát, bude podstatně intenzivnější. 

2.) PŘÁTELÉ
Odstěhováním přijdete o spoustu kamarádů. Ne proto, že by Vám to nepřáli ale proto, že ne každý aktivně používá Skype a podobné aplikace, které spojují lidi přes půl světa. Samozřejmě se za nimi poletíte podívat, až jednou za rok poletíte na návštěvu, ale roční pauzy Vás prostě oddálí ať chcete nebo ne. A nemůžete předpokládat, že ti kteří facebooku ani nerozumí, tam kvůli Vám budou od chvíle Všeho odjezdu každý týden datlovat životní update. Můžete jen doufat, že pokud se někdy vrátíte do Vaší domoviny, tak navážete tam, kde jste vztah stoply. 

Pak je ale druhá skupina přátel, kteří s Vámi díky vsunuté vzdálenosti vztah naopak prohloubí. Vy i oni si budete více vážit i pár písmenek ve zprávě, kterou si pošlete. Budete si čas od času volat a společně se těšit, až si skočíte do náruče a každá minuta vedle sebe u kafe bude cennější než jakákoliv jiná. Z 30 blízkých přátel Vám pak třeba zbydou jen 4, ale ti budou rozhodně stát za to!

3.) ZPRÁVY OD TĚCH NEŠŤASTNÝCH
Myslím si, že už lidi přestalo bavit mi tyhle zprávy psát ale proto, že žiji s cizincem proto, že žiji v zahraničí a taky proto, že někteří lidé nejsou šťastní ve svém vlastním životě, mi často chodily zprávy jako například: "Ty tam beztak nic neděláš.", "Všechno máš jen díky tomu tvýmu.", "Bydlíš v Thajsku, tak si určitě myslíš že seš něco víc než my! Ale nezapomeň, že pocházíš z p*delákova!" a podobné perly. Ze začátku jsem měla hroznou potřebu vysvětlovat, že to přeci tak vůbec neni! Vždyť pracuju, vždyť jsem od nikoho nic nedostala, vždyť dělám týdně víc hodin, než ten co mi takovouhle zprávu poslal... Přeci po mně nechce, abych se omlouvala za to, odkud pochází můj partner, nebo odkud pocházím já?! Netrvalo dlouho, než mi došlo, že přeci nemám důvod takovým lidem nic vysvětlovat. Ti co takhle přemýšlí totiž pravda nezajímá. Prvně v životě jsem smazala falešné přátele ze sociálních sítí a osobní profil uzamkla. Změnila jsem si na Facebooku jméno, aby mě tam podobní už ani nenašli a tím jsem to ukončila. Něco podobného probíhalo skoro u všech mých kamarádek, které pochází z měnšího města a vyrazily do velkého světa. Takže pokud se chystáte odstěhovat, tohle Vás může potkat taky. Mě to netrápí. Udivovalo mě to, ale už jsem si na to zvykla.

4.) ŽIVOTNÍ  TELENOVELA
Váš život ve Vaší domovině povede svůj vlastní život bez Vašeho vlastního přičinění... I když se lidé z ČR čím dál tím častěji stěhují do zahraničí, je to stále poměrně zajímavý drb v menších městech. A pokud o Vás nikdo pořádně nic neví, tak si lidé nějakou story vymyslí i bez Vás. Ty příběhy přirozeně nebudou vůbec milé, většinou ani nebudou dávat smysl, ale pojedou kolečka po městě, od kadeřnice k zahradnici, přes maminy ve školce. Čím tragičtější story z toho vyjde, tím lépe! Každý přidá trošku a výsledek je mnohdy zajímavější než život Esmeraldy. Předpokládám, že o mně přinejmenším koluje, že jsem v Bangkoku zapadla v závějích sněhu...

5.) ÚSPĚCH SE NEODPOUŠTÍ
Když se Vám nebude dařit, budete mít mnohem více příznivců, než když se Vám dařit bude. Úspěch se přirozeně neodpouští. A pro některé lidi je Vás úspěch osobním útokem na jejich neúspěch. 

Pokud můj blog čtete už nějakou dobu, tak nejspíš víte, že jsem docela spokojený člověk. Jsem spokojená se svým životem, miluju Bangkok, miluju thajské jídlo, miluju toho mého cizince. 
Pokud jste se teď pousmáli, tak jste asi naprosto normální přející člověk. Pokud Vás tahle informace ale rozčílila a v hlavě Vám vyskočilo něco jako "Co si o sobě ta mrcha jako myslí?! Jako Čechy pro ní nejsou dost dobrý!? To jako že já žiju v pitomý zemi podle ní?! A svíčková je podle ní hnusná?! Český chlapi jí nejsou dost dobří?!", tak pravděpodobně zas tak přející nejste a cizí štěstí je pro Vás útokem na Vaše neštěstí. Což je smutný. Jen proto, že někdo žije jinak než vy totiž neznamená, že si myslí, že je lepší než vy, nebo to že Váš život není dost dobrý.

Možná se s tímhle článkem dokážete ztotožnit i pokud stále žijete ve své domovině, jen ve větším městě, než ze kterého pocházíte, nebo pokud žijete s cizincem, který (nedej bože!!! :D) navíc vypadá jinak.

6.) NA VŠEM LZE NAJÍT CHYBA
I z mého pohledu šťastná zpráva, jako je plánovaní naší svatby, může být pro jiné důvod k rozčílení. Samozřejmě pro mě není možné udělat cokoliv správně. Pokud budu mít svatbu v Thajsku, tak si o sobě přirozeně moc myslím, pokud budu mít svatbu v ČR, tak zase automaticky na lepší místo určitě nemám peníze a už to jede. Lidé jsou rozhořčení i z toho, že jsem se nebyla dovolit nejméně starosty z města, odkud pocházím, kde tu svatbu vlastně smím mít. Každé místo bude špatně, každé svatební šaty budou špatně, každá svatební pozvánka bude špatně. Cokoliv udělám bude okomentováno tím, že si o sobě moc myslím a to je jediný důvod, proč budu mít nsvatbu takovou a takovou. Moje svatba nebude soutěží o nejdražší svatební kytici a největší spodničku. Já totiž s nikým nesoutěžím a vše co bude, bude pro nás, protože se nám to tak líbí, ne proto že se bojíme co si lidi řeknou :D. Ale i přes to všechno právě ti, kterým tohle vše leží v žalůdku nejvíce, budou k tomu všemu ještě dotčení, že na tu pohromu nebyli pozvaní. Všechno se musí přepočítávat na peníze, za kolik co dáme, aby se z toho pak dalo vydedukovat, kolik si nejspíš vyděláváme. Ale i kdybych měla svatbu v sokolovně a v půjčených šatech, tak by to neznamenalo, že by to bylo pro lidi v pořádku. Spousta lidí už nyní ví, kde svatbu budeme mít a v jakém duchu. I když to ještě nevím ani já a Stefan :D. Pomalu začínám přemýšlet, že by mi tak svatbu mohl někdo z nich rovnou zařídit, když si dali tolik práce s jejím vymýšlením. 

Lidé jsou schopní pomluvit i vzhled miminka, takže už mě vážně nic nepřekvapí. Kdybych se ale nikdy neodstěhovala a kdybych si brala čecha, tak by nikdo takovéhle story nevytvářel. Nikoho bych nezajímala, nikdo by o mně ani neslyšel. Na druhou stranu se člověk potká s lidmi z rodného města, kteří Vám život v zahraničí moc přejí, i když Vás vlastně neznají, zajímají se, jak se tam máte:).

7.) PŘEČTI SI, JAKÝ TO TAM U VÁS JE
Tenhle bod je z mého pohledu jeden z těch nejhumornějších. Někteří lidé Vám totiž nebudou přát ani to, že víte o zemi, ve které žijete, víc než oni. Takže Vám budou posílat články o dané zemi, psané někým, kdo u Vás byl 6 dní a napsal o tom článek, který z 80% obsahuje nepravdivé informace. Článek Vám třeba navíc přijde se vzkazem: "Ať taky vůbec víš, jak to tam u Vás chodí." To že někdo napíše článek po krátké dovolené v Thajsku a má v něm chybné informace je naprosto normální. Například Thajsko se za týden pochopit nedá, každý Vám tady řekne něco jiného a za pár dnů těžko najdete všechna skvělá místa. To je ale úplně v pořádku a myslím si, že takový článek i tak přinese čtenářům, kteří plánují dovolenou, hezké počtení. Stejně tak jako když já píši o dovolené v Austrálii, tak můj článek bude člověku, který v Austrálii žije, úplně na prd. Naopak někomu, kdo plánuje krátkou dovolenou, může pomoci s jejich plány. Chápu, že to někteří vůbec nemyslí špatně! Někteří to myslí vážně dobře a chtějí Vám tím nějak pomoci. Ale jiní Vám naopak tímhle gestem chtějí dát najevo, že bez nich byste ani nevěděli jak jsou tam u Vás roční období. A v zemi ve které jste, jen sedíte v klimatizované skleněné kostce s ostatními krajany a místního obyvatele jste nikdy ani neviděli.

Tohle vše nepíšu to proto, že si tady chci stěžovat. Upřímně je mi to docela šumák, můžu se některým sci-fi o svém životě alespoň zasmát. Já osobně bych takovéhle povídky sama vymyslet nedokázala :D. Ale na mém blogu píšu o tom, jaké je žít v zahraničí a i tohle je toho součástí. Kdyby mě trápilo, co si lidé myslí, tak si nikdy nezaložím blog ani veřejné profily. Ale mě to baví :). Baví mě se s Vámi dělit o zkušenosti, které odsud mám a o všechny strasti i slasti. Upřímně od Vás dostávám většinou pozitivní zprávy a když mi přijde něco negativního, tak je to v 99% něco, co mi může pomoci v tom, jaké píši články, protože mnohdy obsahují konstruktivní kritiku. A ačkoliv i ta konstruktivní kritika může píchnout u srdce, tak je prostě důležitá! Ale o tom to dneska neni. Dnes je to o tom, na co se člověk při stěhování z rodného městečka musí připtavit a nesmí si z toho dělat hlavu. 

Pomluva je pouze vizitkou toho, který jí vypustil, nikoliv toho, o kom se v ní mluví, tak si z nich nic nedělejte a nebojte se být šťastní tam, kde právě jste s tím, s tím s kým právě jste <3.

Vaše Betch,

Kristýna

xxx

You Might Also Like

14 comments

 1. Anonymous16:48

  skoda ze je to clanek jak z mojeho zivota :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Po vcerejsku je mi jasne, ze je to podobne pro kde koho :).

   Delete
 2. jakobych cetla muj zivot :D kolikrat jsem se dozvedela ze jsem namyslena, nic nedelam a jenom si jezdim po dovolenych ktere si ani sama prece neplatim :D clovek se nad tim musi pousmat, mysles si sve a co nejdriv to hodit za hlavu jinak by se z toho zblaznil :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. ze si lidi neprejou ani dovolenou uz mluvi samo za sebe :D

   Delete
 3. Anonymous21:24

  Jo závist je v Čechách dost rozšířená vlastnost u hodně lidí.Nenech se tím rozhodit. Alespoň se ukázali některé kamarádky v pravém světle. At se daří.Jirka

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja si myslim, ze to nebude jen v cechach, ale na vsech mensich mistech, kde nejsou lide uplne stastni. Ja jsem tim vsim ve vysledku jen ziskala :)!

   Delete
 4. Anonymous22:16

  Ziju v cizine pulku svyho zivota,nastesti nepochazim z malyho mesta a vetsinu kamaradu nemam z Cech,ale i tak vim o cem mluvis.predsudky a zavist jsou obcas neuveritelne a usmevne:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Clovek s tim hlavne nemuze bojovat, musi se tomu zasmat a smirit e s tim, ze tak to je. Jsem rada, ze se tomu take maximalne zasmejes!

   Delete
 5. Hm...tak me nikdo nepomlouva a ani nezavidi, skoro mi az ukapla slzicka 😐 byt aupair v UK asi neni nijak zajimave, sakrys, mela bych s tim neco delat! A nebo mam jen skvele kamarady? A nebo se to ke mne jen nedoneslo �� i bych se vsadila ze nejake pomluvy tam budou a prichazi z jedne casti me rodiny, ale tu si clovek nevybira ze....zbytek je jinak uzasny, aby nedloslo k mejlce!
  Jinak ohledne te svatby, az je mi to lito ze to pisu a vsichni me budou nenavidet, ale zvaz, ze bys verejne nic nevypoustela a nechala si to jen pro sebe a rodinu a blizke pratele. Mozna se tak vyhnes nenavistnym zpravam. Nebo jich bude min �� i kdyz nemuzu uverit ze uz ti ted chodi, kdyz svatba je teprve v planovani. Co asi cloveka k tomu vede si sednout a napsat hate.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Urcite to odlouceni prinasi pozitiva i negativa :). Kdyby me cele tohle tema trapilo, tak te urcite poslechnu, smazu blog, instac, prestanu mektat na snap a nikam o svatbe nedam ani carku. Ale protoze me tohle nastesti netrapi, tak je mi vazne jedno, co si lide kde reknou. A jestli mi pomluvi auto nebo svatbu je taky vlastne uplne jedno. Takze se urcite nenecham omezovat v tom, co uverejnim :). Svatbu delame pro nas, ne proto abychom nekomu vytreli zrak nebo tak :D. Prijde mi, ze v tom je ten problem. Lidi si mysli, ze tu svatbu delam pro ne, abych se treba vytahla, nebo tak :D. Ale nedochazi jim, o cem vlastne svaby maji byt.

   Delete
 6. Estou alegre por encontrar blogs como o seu, ao ler algumas coisas,
  reparei que tem aqui um bom blog, feito com carinho.Posso dizer que gostei do que li e desde já quero dar-lhe os parabéns, decerto que virei aqui mais vezes.
  Sou António Batalha.
  Que lhe deseja muitas felicidade e saúde em toda a sua casa.
  PS.Se desejar visite O Peregrino E Servo, e se o desejar siga, mas só se gostar, eu vou retribuir seguindo também o seu.
  http://peregrinoeservoantoniobatalha.blogspot.pt/

  ReplyDelete
 7. ahoj ! mas sukromny mail ? mal by som par otazok dakujem :)

  ReplyDelete
 8. beautiful site i really like it.
  www.multidesigning.com

  ReplyDelete
 9. Skvelý článok ! :)
  partofnicol.blogspot.sk

  ReplyDelete

Send me a message!