Cestovani Vietnam

Saigon Vietnam

December 18, 2016Epic Betch Kristýna

Betch na cestách, Saigon, Ho Chi Minh Square

🇬🇧 / 🇨🇿  This was our second trip to Vietnam after going to Da Nang in 2014. I wasn't writing my blog in english back then, but you can have a look at photos from Da Nang here anyway if you would like :) - click here .

A je tady druhý článek na blogu o Vietnamu. Ten první z naší návštěvy města Da Nang z roku 2014 si můžete přečíst ZDE. Tentokrát jsme ale vyrazili do města Ho Chi Minh, které nejspíše znáte pod jménem Saigon.park ho chi minh, what to do in saigon

vietnamese scooter drivers

saigon, ho chi minh, travel article, dovolená vietnam

Our trip to Vietnam this time was to Ho Chi Minh City - Saigon. I didn't make any plans for our holiday. But I made myself a list of places where we need to eat. I googled the top places for Banh Mi, Pho, Vietnamese Coffee etc. But I knew that we would have to eat at least 6 times per day to be able to try all I wanted to.

Tradičně jsem předem kromě ubytování nic nenaplánovala, kromě seznamu míst, kde hodlám jíst. Vygooglovala jsem ta nejlepší zákoutí v Saigonu na Banh Mi, Pho Bo, vietnamskou kávu atd. Vietnamskou kuchyni z Bangkoku zbožňuji, ale v Da Nangu nás docela zklamala. A tak jsem nechtěla nic nechat náhodě. I když ve výsledku byl můj list míst tak dlouhý, že bychom museli jíst 6x denně, abychom vše vyjmenované stihli ochutnat.


Bitexco Tower, Ho Chi Minh, vietnam bez cestovky, dovolená vietnam


Vietnam, dovolená vietnam, ulice saigon

ulice saigonu, dovolená vietnam,


We took a taxi from the airport and went for little walk in the city centre. I wasn't expecting Saigon to be that modern. We went to Ho Chi Minh Square first which was much more developed than I thought it is going to be. There were sky high buildings, luxury shops and nice restaurants but it still had little bit of the Vietnamese country feel. Some parts of this area looked just like Europe thanks to the French influence.

Rovnou z letiště jsme se vydali na hlavní náměstí v Ho Chi Minh. A upřímně můžu říct, že mě překvapilo, jak moderní toto město je. Okolo náměstí jsou vysoké nové budovy, luxusní obchody a hezké restaurace. Ale i tak na Vás na tomto místě dosáhně vietnamský vesnický duch. V některých částech jsem si přišla úplně jako v Evropě, kvůli hluboce zakořeněné francouzské kultuře, která se tady odráží nejenom na architektuře.


Uncle Ho Chi Minh, Ho Chi Minh Square, náměstí saigon, náměstí
Uncle Ho Chi Minh on the Ho Chi Minh Square. // Strýček Ho Chi Minh na Ho Chi Minh náměstí.

asean countries


Ho Chi Minh City, Vietnam dovolená
I love the contrast of this place. There were some chickens running on the pavement opposite of the Chanel Shop, rich girl in her expensive Valentino shoes walked side by side with old Vietnamese lady who wore broken flip flops with socks and farmers hat. Guys sleeping on their scooters, few kids running around as it was village square and not the Saigon one. 

It was really good place for people watching but in the same time it was not crowded at all.

Na náměstí se potkává vesnický vánek s klimatizací z Burberry obchodu. Kousek od Chanelu jsme viděli po chodníku pobíhající slepice. A zámožnější vietnamskou slečnu ve Valentino lodičkách, jak jde nevědomky bok po boku staré vietnamské babičky v rozbitých žabkách a ve farmářském kloubouku. Pánové tam měli ustláno na svých scooterech a pár dětí tam cupitalo, jako kdyby to byla náves a ne hlavní náměstí největšího města Vietnamu. Bylo to výborné místo na pozorování lidí :).


vietnamese people, old woman vietnam, farmer vietnam, rice hat


Bitexco Tower 
Shoe Repair Shop // Oprava obuvi na chodníkuWho needs public benches when the whole nation have a portable one? // Kdo potřebuje lavičky, když má každý pojízdou?

Vietnamese mini stools... // Vietnamské mini židličky...

There is a lovely restaurant called Ciao Cafe directly on the Ho Chi Minh Square which I wanted to visit. It is a lovely little place with great Pho Bo - the famous Vietnamese soup with thai basil, mint, strong beef stock and beef meat. 


Přímo na tomto náměstí také najdete restauraci Ciao Cafe, kterou jsem měla na mém seznamu. A do které jsme se zatoulali úplnou náhodou a to, že je to mnou předem vybraná restaurace, jsme si všimli až při odchodu. Dali jsme si výborný Pho Bo set. Ceny v této restuaraci jsou o něco vyšší než street food ceny, ale i tak je to velmi levná záležitost.Ciao Cafe Ho Chi Minh


Pho Bo, Fresh Spring Rolls, Fried Spring Rolls and corn pudding. // Pho Bo, smažené a čerstvé jarní závitky plus sladký puding s kukuřicí.


We saw adverts and construction site for Sky Train which is coming soon to Saigon. And people looked quite excited about this new public transport. But we could help to feel little bit bad about it. As much as I love the Sky Train in Bangkok it is still a huge concrete structure which is completely blocking the sun across the city. And it doesn't look pretty. I think that Saigon citizens don't really know what is coming their way. But surely it will make the transportation around the city much easier.

Všimli jsme si reklam a začínajících kontrukcí budoucí nadzemky, která brzy přijde do Saigonu. A lidé se tvářili na tuto novinku dost pyšně. Já jsem se z toho nemohla přestat cítit trochu rozpoluplně. 

Rozhodně nepatřím mezi ty, kteří by nejraději viděli všechny domorodce s listy místo spodního prádla odříznuté od světa. Nemám nic proti pokroku, ba naopak a vše co lidem zlepší kvalitu života vítám. Protože kdyby byla "škoda", že se místa mění a svět by se snažil udržovat vše takové, jaké to bylo a co vypadá líp na fotkách, tak bychom stále ještě stáli fronty na banány, aby si nás mohli turisté v Čechách fotit a ty jejich fotky z dovči byly autentické. Takže veškeré změny k lepšímu uvidím moc ráda.

A nadzemku v Bangkoku v době špičky miluju! Na druhou stranu je pravda, že nadzemka zakryla obrovskou část Bangkoku, kde je permanentní stín, protože je vše pod tou obří betonovou konstrukcí.

Možná budou obyvatelé Saigonu překvapení, až bude nadzemka postavená, protože to některým ulicím ubere na kráse. Ale zase se lidé budou mít šanci pohybovat po městě rychleji.Restaurants on the Ho Chi Minh Square with a view! // Restaurace s balkony v této budově na náměstí vypadají spíš jako poctivě zabydlený panelák :).


However Ho Chi Minh centre isn't that big and you can easily walk around the whole place on foot. Plus taxis are cheap! Speaking about taxis - I found helpful information about which taxi companies to use. There are two taxi companies which shouldn't try to rob you. Vinasun and Mailinh. They will turn on their taxi meter without arguing with tourists.

Centrum Ho Chi Minhu není zas tak velké a bez problémů se všude dostanete pěšky. Navíc taxíky jsou levné. Doporučuji jezdit pouze s taxi Vinasun nebo Mailinh, které by jako jedny z mála měli bez hádání zapnout taxametr.


Just a garage in the middle of the pavement. / Garáž uprostřed chodníku.


Puppy Sale. // Pojízdná prodejna štěňat?Pavement is for everybody. // Chodníky jsou pro všechny.

Security zip locking my bags in better shops. // Hlídači v obchodě mi při vstupu zapli pro jistotu batoh elektrikářskou páskou.


I found people in Vietnam very nice. But it is funny to see the differences between each asian cultures. For example people in Thailand will sometimes stare at you if you are not asian. And when your eyes meet theirs they will smile and say hello. But in Vietnam when my eyes met somebody elses eyes glued to us they didn't smile. They kept their stare and poker face. 

But on other side Vietnamese people giggle and smile when they are embarrassed or nervous which took me a while to get used to. The other difference was that thai people will not touch you unless you are in some red light district surrounded by drugged up people. But in Vietnamese market people were constantly touching my arms, holding me, pulling me back, giving me knocks on my side... It wasn't aggressive but I prefer when people don't touch me :D.

I přes to, že se často na českých fórech dočítám, že byli vietnamští obyvatelé na turisty nepříjemní, tak my jsme měli vždy naprosto opačnou zkušenost. A lidé ve Vietnamu na nás byli vždy velmi milí. Co mi ale přijde zajímavé, je srovnávání chování různých asijských zemí. Například když se na Vás lidé koukají v Thajsku a vy si toho všimnete, tak se usmějí a pozdraví Vás. Oproti tomu ve Vietnamu, když se moje oči setkali s očima někoho, kdo na nás byl pohledem doslova přilepený, tak nejenom že se daný člověk nepřestal dívat, ale navíc dál držel svůj poker face. Na druhou stranu se lidé ve Vietnamu usmívají a až chichotají, když jsou nervózní a chvilku mi trvalo, než jsem se do toho adaptovala.

Dalším rozdílem je to, že v Thajsku na Vás nikdo nesáhne, pokud zrovna nejdete vykřičenou ulicí a nemáte kolem sebe skupinku zdrogovaných ztracených duší. Ale na trhu ve Vietnamu jsem si přišla jako v pračce. Neustále na mě někdo sahal, tahal mě a šťouchal do mě, abych si všimla toho, co prodávají. Rozhodně to nebylo myšleno agresivně a vždy to bylo od ženy, ale i tak preferuji, když na mě cizí lidé nesahají :D.


More shoe repair shops. // Další obuvníci...
I had big expectation for the Cho Ben Thanh Market in Saigon. But it was the biggest let down for me. I love markets in Asia. But this one was purely for tourists with the same old stuff we have in Thailand. The only difference was that their t-shirts were with writing "I love Vietnam" instead of "I love Thailand". Maybe it would be different if I wasn't overdosed on the same cups, bowls, dresses and tank tops from Thailand. I really wanted to buy something for my thai friend from Vietnam but I couldn't because she would be thinking that I bought it in Thailand anyway.

Velmi jsem se těšila na Cho Ben Thanh trh, o kterém se všude psalo, že je to Must Visit v Ho Chi Minhu. A za mě to byl ten největší propadák. Určitě víte, že miluju všemožné trhy v Asii. A čekala jsem, že je Cho Ben Thanh trh, kam chodí nejenom autobusy turistů, ale také místní lidé. Bohužel je to jen budova plná těch samých věcí, které se prodávají na turistických místech v Thajsku a jediný rozdíl byl, že místo nápisů "I love Thailand" tady měli "I love Vietnam". Vše možná dokonce pochází z té samé čínské továrny. Chtěla jsem z dovolené něco přivést mojí thajské kamarádce, ale nic co by nevypadalo, že jsem jí koupila až zpátky v Bangkoku, jsem nenašla. Možná bych to viděla jinak, kdybych ty samé misky, hrníčky a šátky neviděla 10x denně u nás.Saigon Centre Shopping Mall next to Cho Benh Thanh. // Saigon Centre je moderní obchodní dům blízko trhu.

The other place on my list was Propaganda Bistro. This place was highly rated for their food and funky mixture of modern and traditional decorum. And it is located just few meters from Notre-Dame Cathedral and Saigon Central Post office. I wasn't too keen on walking all the way there to see a church and post office. The food was my main reason to get there for me. But because it was next to the restaurant we went there as well.


Další restaurace na mém listu, která stojí za zmínění, je Prapopaganda Bistro. Tohle místo je vzhledem zmixovaná komunistická propaganda s moderním náhledem. Navíc je jen pár metrů od Notre-Dame kaple a Saigonské centrální pošty. Osobně bych nešla až tam jen kvůli evropsky vypadajícímu kostelu a poště. Ale za jídlem bych šla klidně přes půl Zeměkoule!


Banh MiAnd actually the Central Saigon Post office was really nice. Even if you are not a culture vulture I think you will enjoy visiting it. It is still operating as a post office so you can send your postcards. And there is several shops with souvenirs far better one than I saw at Cho Ben Thanh Market.

Když už jsme byli hned vedle, Centrální Saigon poštu jsem navštívili a ve výsledku to byla moc hezká návštěva. Tato pošta stále funguje a můžete odsud za pár korun poslat pohledy. Navíc zde mají několik krámků se suvenýry, které byly mnohem lepší, než jaké jsem viděla na Cho Ben Thanh trhu.

If you are from Europe, it is most likely you will not be amazed by the Notre-Dame Cathedral. But it is still interesting to see something so European in such a traditional asian environment. And if you are lucky enough you will come across Vietnamese wedding.

Jako evropany nás pravděpodobně neuchvátí katedrála na dovolené v Asii, ale i tak je zajímavé vidět něco takového v typicky asijském prostředí. A pokud budete mít štěstí, tak v okolí Notre-Dame možná uvidíte i vietnamskou svatbu.


Notre-DameWe stayed at a hotel called Fusion Suites Sai Gon which is a brand new hotel. There is no swimming pool but that is the only thing which I could actually say as a negative. And even so it wasn't a negative for me because I wanted to explore Saigon and not to lie down by the pool. 

The whole concept of this hotel is really cool. Our room made me feel like I'm in some cottage in Scandinavia. And the huge bathroom felt like Japanese Onsen.

V Ho Chi Minhu jsme byli ubytovaní v úplně novém hotelu Fusion Suites Sai Gon. Ve Fusion Suites sice nemají bazén, ale to je to jediná negativní věc, kterou bych na adresu tohoto hotelu mohla napsat. Nám to nevadilo, protože jsme chtěli Saigon při naší krátké návštěvě prozkoumat a stejně bychom neměli čas k bazénu přes den zajít.

Design hotelu bych mohla vysvětlit jen tak, že je to jako kdyby Skandinávie potkala Japonsko. Mně se to moc líbilo :).


Fusion Hotel Sai Gon,fusion suites sai gon review, Fusion Suites Sai Gon, Fusion Suites, Hotel Saigon, hotel ho chi minh, ubytování ho chi minh, ubytování vietnam

Fusion Hotel Sai Gon,fusion suites sai gon review, Fusion Suites Sai Gon, Fusion Suites, Hotel Saigon, hotel ho chi minh, ubytování ho chi minh, ubytování vietnam

Fusion Hotel Sai Gon,fusion suites sai gon review, Fusion Suites Sai Gon, Fusion Suites, Hotel Saigon, hotel ho chi minh, ubytování ho chi minh, ubytování vietnam

Fusion Hotel Sai Gon,fusion suites sai gon review, Fusion Suites Sai Gon, Fusion Suites, Hotel Saigon, hotel ho chi minh, ubytování ho chi minh, ubytování vietnam

Fusion Hotel Sai Gon,fusion suites sai gon review, Fusion Suites Sai Gon, Fusion Suites, Hotel Saigon, hotel ho chi minh, ubytování ho chi minh, ubytování vietnam

Just like with the first hotel we stayed at Da Nang they gave us free massage for both of us for every night we stayed at their hotel. I'm not sure if this is something which is common in every Vietnamese hotel but I'm not complaining!

Stejně jako v hotelu v Da Nangu jsme i tady ke každé noci dostali masáž pro oba zdarma. Nevím, jestli je to něco, co je běžné všude po Vietnamu, ale já si na takovéhle tradice ani v nejmenším nestěžuji:).


Fusion Hotel Sai Gon,fusion suites sai gon review, Fusion Suites Sai Gon, Fusion Suites, Hotel Saigon, hotel ho chi minh, ubytování ho chi minh, ubytování vietnam

There is a bar on top of this hotel with nice view of Ho Chi Minh City and very good cocktails as well! The location of Fusion Suites was great because it was just 5 minutes walk to the best Banh Mi in Saigon!

V hotelu je také bar s výhledem na město. Co bylo na tomto ubytování ale nejlepší bylo to, že byl hotel 5 minut chůze k nejlepší Banh Mi v celém Saigonu.


They are called Banh Mi Huynh Hoa and they are open from 6pm every day. Banh Mi is amazing mixture between Vietnamese and French cuisine. It's crispy baguette with pate filled with Vietnamese ingredients. They sell many different types of Banh Mi but my favorite so far is with roasted or crispy pork, cucumber, delicious pickled carrot, lots of fresh chillies and hand full of coriander leaves. It maybe sounds to you like it is just a baguette and it is nothing to get excited about. But don't you ever say something like this in front of me! This mixture of flavors is so unique and delicious that it should be worshipped in my humble opinion.

Tato street food restaurace se jmenuje Banh Mi Huynh Hoa a otevírá každý den od 18 hod. Banh Mi je úžasné spojení vietnamské a francouzské kuchyně. Myslím si, že Banh Mi v ČR už moc dobře znáte. Je to křupavá bageta s paštikou plněná různými ingrediencemi. Existuje spousta druhů Banh Mi, ale moje nejoblíbenější je stále křupavé vepřové, okurka, nakládaná mrkev, co nejvíc čerstvých pálivých papriček a plná hrst čerstvého koriandru.

Pokud Banh Mi neznáte, tak Vám možná zní jako obyčejná bageta, která není žádný kulinářský zážitek. Ale tohle je mnohem víc než jen bageta z konzumu. Spojení všech ingrediencí vytváří něco, co si podle mého skromného názoru zaslouží při nejmenším svatyni.

Banh Mi Huynh Hoa is very cheap. There is line of people waiting outside this little shop every day. And watching them making the baguettes is art itself. You know how in Europe we feel we are working quite fast but than you see an asian person doing the same thing in speed of light? So if you want to see something we know only from those youtube videos in real life - go to this place and watch :)!

Banh Mi Huynh Hoa je levná záležitost. Před obchodem uvidíte fronty místních lidí, kteří na tuhle vyhlášenou dobrotu čekají. Samotné čekání ale stojí za to. 
Určitě znáte ty videa asiatů, kteří dokáží rozložit a složit rádio rychleji, než si běžný člověk stihne k tomu rádiu vůbec sednout. Tak v Banh Mi Huynh Hoa můžete takovou preciznost a rychlost práce sledovat živě. There is no space to sit down but if you walk 50 meters to the closest roundabout there are street food chairs plus beer and smoothies for sale. We went there with our baguettes, ordered beer and watched the crazy Vietnamese scooter drivers flying around. And it was possibly the best part of the Saigon holiday for me.

Bohužel si u nich nesednete. Když ale půjdete 50 metrů k nejbližšímu kruhovému objezdu, můžete si sednout na plastová křesílka, objednat si k Vaší donesené bagetě pivo nebo smoothiečko a pak můžete v klidu pozorovat bláznivé vietnamské řidiče a celkové večerní dění Saigonu. Pro mě byla tahle chvíle jedna z těch nejzábavnějších :).Roasted Chestnuts. // Pojízdná pražírna kaštanů.

Street Food Banh Mi on every corner. // Banh Mi stánky na každém rohu.

We booked half day trip to the Cu Chi Tunnels which were used by Viet Cong guerrillas as hiding spots during combat in the Vietnam War. The bus ride took around 1 hour from Ho Chi Minh centre with one stop at small factory where they sell items made by disabled Vietnamese people who were effected by the war.

Zabookovali jsme si výlet na půl dne do Cu Chi Tunel, které postavil a využíval Vietkong při vietnamské válce. Autobusem nám cesta k tunelům trvala necelou hodinu. Původně jsme si chtěli pronajmout scooter a k tunelům vyrazit samotní, ale měli jsme jen pár hodin před odletem zpátky do Bangkoku.

Po cestě jsme zastavili v malé dílně, kde pracují lidé s postižením, které bylo způsobeno právě touto válkou a kde si můžete koupit ručně vyráběné suvenýry. 
Vietnamese tour guide took us to the tunnels and showed us all the horrible traps while telling us more about the life of Vietnamese people during the war. I think everybody saw some movies about this war but only here I realized how one sided view I had about the suffering which was going on there.

Vietnamský průvodce nám ukázal pasti, které se za války používaly a vysvětlil nám více o životě místních obyvatel v této době. Asi každý viděl nějaký film z války ve Vietnamu. Ale v Evropě si někdy neuvědomíme, jak jednostrané tyto příběhy často jsou.But what shocked me the most was the way how the tour guide presented certain things to us. When we speak about the Vietnam War in west we talk about the bad things US did to the Vietnamese people and the bad things which Vietnamese did to the US soldiers. We see it as something terrible. 

Nejvíce ze všeho mě ale překvapil přístup našeho průvodce... When our tour guide showed us death traps which killed US soldiers in the most suffering way possible he was nothing but proud about it. Sentences such as "And the US soldier died in big pain! And that is good! Because we, Vietnamese people, are very clever!" made me think that I probably misheard. However because of their history I do understand why he is presenting it this way.  But I was honestly thinking that the mood changed since those times.

Vždy když nám ukázal nějaký mučící prostředek, nezapomněl k tomu dodat, že je výborné, jak moc utrpení to americkým vojákům způsobilo a že je velmi pyšný na to, jak chytří vietnamští obyvatelé jsou, že dokázali vymyslet něco, co způsobilo takové utrpení. Například vytvořili past, do které když voják spadl, byl propíchnutý ze všech stran s téměř nulovou šancí na přežití, nebo návratem v budoucnu do války. Vietkong ale bodáky potřel lidskými výkaly, aby vojákovi způsobily co největší utrpení i poté, co byl z pasti se smrtelnými ránami vyprošťen. Ačkoliv naprosto rozumím jejich jednání v této situaci, tak mě překvapilo, že i dnes je to něco, co průvodce vysvětluje s výrazem dítěte při vzpomínce na návštěvu hračkárny. Neumím si představit německého průvodce, jak s úsměvem vypráví o zabíjení při válce.

We were able to experience 50-100m crawl in the tunnels. But me and many others backed out after few meters :D. The original entrance to the tunnel was the size of an A4 paper. But it was enlarged for western size visitors. But you still have to crawl. I'm pleased that at least I went in so I have better idea of what Vietnamese people had to go thru.

Mohli jsme si také vyzkoušet proplazení se 50-100m tunely. Já jsem s několika dalšími lidmi po pár metrech pochodu na bobku vycouvala ven :D. Originální vchod do tunelu byl velký jako papír o velikosti A4. Pro turisty ale vše zvětšili a i tak si stále nedokážu představit 10 minut v tunelu, natož celé měsíce.Ve výsledku jsem ráda, že jsem to mohla zažít a víc pochopit, jaký byl pro některé lidi život za války.

There was a shooting range where we tried shooting at a target. The atmosphere was little bit insane. I'm not the biggest fan of guns. But I took the opportunity to try it as well in this controlled environment. You can stand on top of a jeep and shoot with automatic machine gun or just watch other people shoot while eating your lunch. They have AK47, M16, Carbine, M30...

Součástí tohoto areálu je také střelnice, kde jsme si vyzkoušeli střílení na terč z automatických zbraní. I když nejsem fanouškem zbraní, tak vystřelit si v bezpečném prostředí jsem nemohla odmítnout. Atmosféra střelnice byla ale více než bláznivá.
And this was the end of our Saigon holiday. I wanted to go to the Bitexco Tower for a drink with a view and Cuc Gach Quan restaurant in heritage house. Plus I though about trip to the Mekong Delta but we didn't have enough time. 


                         So maybe next time!

A to byl konec naší dovolené v Saigonu. Chtěla jsem ještě zajít na koktejl s výhledem na město do Bitexco Tower, do Cuc Gacg Quan restaurace v tradičním vietnamském domě a na výlet na řeku Mekong, ale už nám nezbylo víc času.


Tak třeba příště!
Lets close this article with collection of Vietnamese people and their scooters from Saigon. Vietnamese people never stop to amaze me!

Uzavřeme tento článek kolekcí fotografíí obyvatel Saigonu a jejich scooterů. Místní lidé mě nikdy nepřestanou překvapovat jejich využitím scooteru jako dopravního prostředku, pojízdné lavičky a postele.
<img alt='buzzoole code' src='https://buzzoole.com/track-img.php?code=8cab1670902da146b4997a4204184d1d' />
You Might Also Like

9 comments

 1. Anonymous07:25

  Thank you for this blog article. We were looking for accommodation last week but there is too many options!

  ReplyDelete
 2. do A4 bych svuj pupek nenarvala lol

  ReplyDelete
 3. looks like an amazing holiday!

  ReplyDelete
 4. Love it! Where are you going next?
  I also travel around the world, kisses from New Zealand. Laura <3

  ReplyDelete
 5. Vietnam prostě miluju a vždycky, když vidím takovéto fotky, mě to přenese ve vzpomínkách zpět. A už se těším, až si tam letos opět zaletíme!

  Jsem moc ráda, že jsem objevila Tvůj blog. Skvělé články, skvělé fotky a hlavně skvělá témata o cestování :).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dekuju moc :)! Tak si to doufam moc uzijete.

   Delete

Send me a message!